Трайков лансира БГ приоритети на среща в Белград
Това заяви в Белград министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той ръководи българската делегация за срещата на правителствените ръководители на страните-членки на Централноевропейската инициатива.
По думите на министър Трайков По време на кризата икономическата политика на правителството затвърди образа на България като страна с макроикономическа стабилност и устойчив икономически растеж, изтъкна министър Трайков пред участниците във форума.
Трайков представи предимствата на страната като инвестиционна дестинация - най-ниски данъци в ЕС, ниски оперативни разходи, стабилна нормативна и данъчна среда.
Износът на суровини и продукти с ниска добавена стойност не може да осигури дългосрочен стабилен растеж. Затова политиката на правителството е насочена към подкрепа на високотехнологични сектори, които създават добавена стойност, повишават конкурентоспособността на икономиката и жизнения стандарт на хората, подчерта министър Трайков.
Визията за европейското бъдеще на страните от региона бе друг акцент от неговото изказване.
България е изцяло ангажирана с напредъка на европейската интеграция на страните от региона. Въпреки кризата, която в известна степен измества дневния ред на Европа, ние трябва да обединим усилията си да дадем свеж импулс на политиката за разширяване, подчерта Трайков.
По неговите думи, държавите, амбицирани за членство в ЕС, трябва да бъдат оценявани на базата на единни критерии. В съответствие с тези критерии, не трябва да бъдат допускани случаи на спонсориране на филми, които насаждат омраза към съседите и влошават добросъседските отношения, категоричен бе министърът.
В противовес на това той изтъкна ролята на Дунавската стратегия за засилване на стабилността, сигурността, солидарността и добросъседските връзки в региона. България и Румъния са координатори по приоритетна област 3 на стратегията за промотиране на културния туризъм и връзките между хората.
По време на форума министър Трайков се срещна и с полския министър на икономиката Валдемар Павлак, където стана ясно, че България и Полша имат единна позиция по отношение на проучването и добива на шистов газ, където Полша е водеща страна.
Двамата министри обсъдиха развитието на топлоенергетиката в рамките на Европейския съюз, нивото на технологиите и възможностите за модернизация и рехабилитация на топлоенергийни централи, изграждане на нови мощности и доставка на оборудване за тях.
В рамките на форума министър Трайков разговаря и с президента на Сърбия Борис Тадич.
Моля, подкрепете ни.