Според анализите при сегашната ситуация за една година ще има загубени 106 940 работни места, ако се увеличи цената на електроенергията, поясни Велев. Загубите от непроизведена продукция пък ще бъдат над 10 милиарда евро годишно.
"Със сигурност в нашата енергетика има кражби, разхищения и узаконен грабеж. Има много ВЕИ-та, които са присъединени в нарушение на закона, а не са произвели нито един киловатчас. Срещу това са взети пари и за всички тези случаи ще подадем сигнал в прокуратурата, обясни Васил Велев.
Велев разкри шокиращи факти - фотоволтаици произвеждали електроенергия нощем. Той се пошегува, че вероятно е имало пълнолуние.