Земеделската продукция през 2015 се е увеличила
Продукцията на биопроизводството, напр. расте с 30%, включително заради произведения био пчелен мед. Недофинансирани доскоро сектори като животновъдство, плодове и зеленчуци също отчитат увеличения. Намалява обаче произведеното краве мляко, като това е в следствие на кризата в млечния сектор, която започна през 2014 г. в целия Европейски съюз. Що се отнася до финансовите приходи на фермерите, статистиката показва тенденция надолу. Загубите са в резултат и от руското ембарго, каза министърът.
Сега трябва да говорим как може да се излезе от кризата в аспекта на общия европейски пазар. Желанието на всички фермери е трендът да се обърне по отношение на цените на основни продукти като месо, мляко, плодове и зеленчуци. За да се случи това, трябва да се възстановят традиционни пазари, което ще повиши цените, каза Танева. България сама не може да обърне сегашния тренд в цените на млякото, плодовете и зеленчуците. Това трябва да се случи за целия ЕС. Освен преките загуби от руското ембарго, има и косвени последици за европейския пазар, тъй като някои европейски страни изнасяха 70% от млечните си продукти за Русия.
В началото на тази седмица Центърът за сътрудничество между Китай и Централна и Източна Европа във формата 16 плюс едно, който е базиран в София, информира, че са сключени договори за износ на осем продукта на български производители, например тестени изделия и минерални води за Китай, припомни министърът.
Много важно фермерите да се обединяват. В сектор плодове и зеленчуци работят около 9 хил. земеделци, от които едва 0,3% са организирани в 14 признати организации на производители.
В процес на приемане е цял пакет закони, свързани с хранителната верига. Санкциите са завишени, например в променения Закон за ветеринарномедицинската дейност, за да има превенция на заразите.
Моля, подкрепете ни.