Лувъра ни призна, но не и ние
Американският професор Тимоти Рей на свой ред задава следния въпрос: Колко струва властта? Според мнозина тя е най-скъпата "стока" в света, заради която загиват хора, воюват държави, променя се световният ред. Проф. Рей обаче смята, че изкуството е по-скъпо от властта, защото покорява хората от хилядолетия, а властника при най-добро стечение на обстоятелствата може да е на върха не повече от 30-40 години. Един миг във вселената...
В Лувъра бе официално открита изложбата "Епопея на тракийските царе - археологически открития в България".
В нея са представени 1629 експоната от България, 20 експоната от Лувъра и 11 други културни института, сред които са Британският музей и Музеят Прадо. Основен акцент в експозицията е уникалният шедьовър на античното изкуство - бронзовата портретна глава на тракийския цар Севт III от фонда на Националния археологически институт с музей при БАН в София.
За откриването на изложбата в Париж бяха премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова и министърът на културата Вежди Рашидов. Почетни гости бяха председателят на ЮНЕСКО Ирина Бокова, еврокомисар Кристалина Георгиева и певицата с български произход Силви Вартан.
Несъмнено това е най-голямото културно събитие в чужбина за 2015 г. с българско участие.
Експозицията е разположена в четири зали в крило "Ришельо" в близост до пирамидата и ще бъде разглеждана от най-многобройната музейна публика в света от 16 април до 20 юли 2015 г.
Част от съпътстващата културна програма е концертът на камерен ансамбъл "Йоан Кукузел-Ангелогласният" в катедралата Нотр Дам и изложбата "Тридесет и трима. Тридесет и три автопортрета на съвременни български художници", която е наредена в Българския културен институт в Париж.
Научната концепция и подборът на експонатите за изложбата в Лувъра са направени от трима френски и двама български учени. Главен куратор е Жан-Люк Мартинез, президент-директор на Лувъра. Куратори от българска страна са проф. д-р Тотко Стоянов от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и доц. д-р Милена Тонкова, ръководител на департамент по тракийска археология в Националния археологически институт с музей при БАН.
Куратори от френска страна са д-р Александър Баралис от департамента за Гръцко, етруско и римско антично изкуство в Музея "Лувър" и д-р Негин Матийо, началник отдел в дирекция "Научни изследвания и колекции" в Лувъра.
Тракийското изкуство ще бъде показано чрез непознатото одриско царство, неговите съкровища, владетели, ежедневен живот и традиции.
Представителният каталог на изложбата е от 320 страници и включва 250 снимки на български фотографи и статии, текстове и анотации на 37 учени, археолози и музейни специалисти от България и редица изследователи от Лувъра и други държави.
Българската премиера в Лувъра бе критикувана, че не е подготвена както трябва, че няма достатъчно реклама във Франция за нея, че командировъчните на някои участници са малки, а на други по-големи и пр. Познати неща. Със сигурост някои от тях са и верни. Но другаде е важното, голямото - в блясъка на древното изкуство, което ще бъде видяно от хиляди хора от цял свят.
Изложбата напомня за триумфа на великия български бас Борис Христов в Париж преди доста години. Тогава Франция е във фурор, а парижката „Гранд опера“ удостоява Борис Христов с почетната титла doctor honoris causa. Внучката на Наполеон Бонапарт сваля от себе си драгоценна императорска огърлица - семейна реликва от именития й дядо, и я окачва просълзена на шията на Борис Христов с думите: „Няма по-достоен човек от Вас да я носи!“
По същото време в България името на големия певец се споменава шепнешком, а официалната власт се опитва да омаловажи заслугите му за световната култура.
"Един народ, който има съзнание, култура, писменост, наука, непременно ще има светла и трайна бъднина!" Тези думи принадлежат на Васил Друмев, български писател, духовник и политик, бил два пъти премиер на България.
Какво се промени в нас?
Атанас Тодоров
Моля, подкрепете ни.