Урок по демокрация от немските Свободни демократи за българските им колеги
В центъра на тази пресилена паника обаче се пропуска нещо съществено – победата на принципите над станалите модерни напоследък „исторически компромиси“.
Един от големите победители на последния парламентарен вот – Свободните демократи на Кристиан Линднер, които спечелиха 10.6% на изборите, избраха да напуснат коалиционните преговори, поради несъответствие с изборната им програма.
„По-добре да не управляваме страната, отколкото да правим това по грешен начин. Днес, след седмици на преговори, ние имаме пред себе си списък с безброй противоречия, открити въпроси и несъвместими цели“, посочи Линднер, с което бързо се превърна в герой на десните в различни краища на Европа.
А когато говорим за противоречия на такова високо ниво, като преговорите за съставяне на немско правителство, можем да бъдем убедени, че те наистина са сериозни. Свободните демократи например настояваха за по-малко публични разходи и намаляване на данъчната тежест върху бизнеса и гражданите, каквото се очаква от техните избиратели. Разбира се, не го получиха.
Различията между Свободните демократи от една страна и Християндемократите и Зелените от друга избуяха и по въпроса с миграцията, след като първите настояват за приемане на законодателство по въпроса, а другите са за продължаване на политиката за приемане на все повече мигранти.
Другият по-малък в електорално отношение участник в коалиционните преговори – „Зелените“, настояваха за регулации върху енергийната промишленост и затваряне на ТЕЦ-ове, което няма как да бъде подкрепено от една дясна партия.
С това не се изчерпват противоречията в преговорите за коалиция „Ямайка“. Свободните демократи на Кристиан Линднер обаче показаха, че цената на компромиса, пък бил той и исторически, понякога е прекалено висока, особено когато противоречи пряко на това, за което са гласували избирателите ти. Урок, който не е зле да научат и българските им колеги, които се самоопределят като десни.
Михаил Кръстев, Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.