Реклама / Ads
10| 18675 |13.11.2024 ИНТЕРВЮ

Димитър Куманов за ФрогНюз: Водите се подчиняват на една не много голяма групичка от частни лица, които печелят много пари

.
Източник: БГНЕС
"Водите в България се подчиняват на интересите на една не много голяма групичка от частни лица, които печелят много пари, за сметка на интересите на хората да имат достъп до чиста питейна вода. "
 

Това каза пред ФрогНюз инж. Димитър Куманов от Сдружение "Балканка".


Цифрите на безводието у нас са ужасяващи. Както медията ни писа, над 400 населени места с 500 000 жители са обявени чрез заповед на кмета на режим на водоснабдяването. Още 140 селища, с близо стотина хиляди жители имат трайни проблеми с доставката на вода. И това е само част от айсберга, ако се дадат достоверни данни от ВиК операторите по места, картинката става апокалиптична.

 

Инж. Куманов е категоричен, че причината за безводието е безобразното управление на водите в България през последните години. 


“Както във всички останали сфери, държавата ни се е разпаднала, но в управлението на водите положението е най-лошо. Резултатът е сериозна криза за вода в по-голямата част от територията на страната, точно поради това, че не са взети мерки, които е трябвало много отдавна да се вземат”. 


“Министърът на околната среда и водите Петър Димитров е един от отговорните за това положение през последните години, защото той дълго време беше и директор на Басейнова дирекция - Плевен. Той беше стигнал дотам, че МОСВ пуснаха нещо като депеша до ВиК операторите да се вземат спешни мерки за справяне с положението в областта на доставките на вода. Няма спешни мерки, които да решат който и да било проблем. Трябва да се работи целенасочено, целогодишно, многогодишно, с много инвестиции и желание за справяне с този проблем.”, категоричен е експертът. 

 

Той подчерта, че в България все още работим с едни Планове за управление на речните басейни, на които срокът им е изтекъл в края на 2021 г. 


“Тогава трябваше да са приети нови Планове за управление, в които всички проблеми трябваше да са посочени, да са анализирани причините за тях и да са написани съответните мерки. Различните видове мафии в тази държава, като хидромафията, минната индустрия, техните интереси са, тази вода да се използва за всичко друго, но не и за нуждите на населението и за оцеляването на природата. Не трябва да забравяме, че реките поддържат природата и всички други същества”.







Инж. Куманов посочи, че новите Планове за управление на речните басейни все още не са готови, те са в процедура. 


“По-лошата новина е, че тяхното качество е толкова безобразно ниско, че по-добре да си останат старите планове, които са с неактуални данни. В новите не е включен нито един актуален проблем, от тези, които лъснаха през последната една година. В Плана за управление на речния басейн за "Западнобеломорски район", там дори не е описано, че през 2019 г. в Перник беше обявено бедствено положение. Този проблем го няма, защото ако беше описан, трябваше да са предвидени мерки, които да нарушават далаверите на този и онзи от властта”. 


“Давам и друг пример, когато си установил проблем и си предписал мярка, в тези планове се прави икономически анализ и се преценява колко пари би струвало това. Освен това се оценяват и мерките от предишните планове за управление. Дали са изпълнени, защо не са изпълнени, и може да се види, че от всички мерки, които струваха пари, няма нито една изпълнена”. 


“За новите Планове за управление е правен икономически анализ на водоползването, по който статистическите данни са използвани от НСИ от периода 2014 г. до 2019 г. , а сега сме 2024 г. Цените в момента са коренно различни от тези, които са били в онзи период. Работи се със стари данни и най-лошото е, че към публикуваните Планове за управление го няма остойностяването. В много случаи го няма и този орган, който трябва да приложи тези мерки. Така например, ако пишеш мярка за поддържане на диги, трябва да напишеш, че там ще са отговорни Напоителни системи ЕАД и това колко пари ще струва. Трябва да се посочи и кой ще бъде източникът, който ще ги осигури. Такова нещо няма, пълно безобразие. Това е причината за всичко, което се случва.”


“От Нено Димов насам се появи един голям проблем, в който те видяха “златната ябълка”. В какво се състои той? Създаваш проблем някъде, оставяш Перник или Шумен без вода например или Ловеч и Плевен. Когато се появи този проблем, веднага се появява спасителят на бял кон, който започва да раздава милиони за едни супер глупави неща, за които се твърди, че като се построят, ще се реши проблемът.”


“В Перник водопроводът, който е трябвало да доставя вода е построен за 28 млн. лв., но не е закарал нито една капка вода”. 







Експертът поясни, че за Шумен се осигурява вода от водоснабдителна система “Дунав”.


“Това са кладенци от терасите на река Дунав, които с помпане до момента доставят вода за Разград. Все още не знам как от Шумен до Разград, това са около 80 км, трябва да се изградят водопроводи и ние ще харчим пари за това нещо, обществени средства на българските данъкоплатци, така че водата за Шумен да идвала от Дунав. По това дълго трасе и денивелация ще се наложи да се харчи безумен ток за помпането на тази вода, за да стигне до Шумен. Това ще оскъпи много водата на шуменци, тя ще стане златна. За тях обаче най-важното е да се разделят парите от строителството на тази система, да я построят до Шумен. В момента, ако водата в Разград струва 6.10 лв. грубо на кубик, в Шумен, при положение, че там си имат огромен водоизточник, това е язовир “Тича”, който може да им доставя евтина вода, обаче в Шумен водата е 5. 50 лв. на кубик, а за сравнение в София водата струва около 3.50 лв. на кубик. Можете да си представите за какви измами става дума”, подчерта Димитър Куманов.


Като друг основен проблем, той посочи кражбите на питейна вода.


“Всички ни обясняват как имало огромни загуби. В Перник загубите бяха над 90%, когато стана кризата и обявиха колко са. Сега, след като им дадоха 100 млн. лв. за водопреносната система вътре в града, твърдят, че загубите били 82 %. Как ще са толкова много?”


“За сравнение, в София загубите са под 40%. Това е най-старата водопреносна мрежа, сами си направете сметка. От тези, които са отговорни лица, никой нищо не казва, а истината е, че вода в България страшно много се краде. Когато казваш, че изчезва вода, не може да посочваш, че загубите са само в повреди и аварии в мрежата. По-скоро трябва да си говорим за кражбите на вода в България”. 


“Ноември месец миналата година слушах интервю на един друг бивш министър на регионалното развитие - Николай Нанков. Водоснабдителната система за Ловеч и Плевен - Черни Осъм, на нея имало над 1000 незаконни отклонения, от които се краде вода”. 


“За тези, които крадат вода, разбира се, режим няма, има режим за хората, които плащат водата”. 


“Сега всички там, които са виновни, казват “давайте да строим язовир “Черни Осъм”, той ще спасява. За този язовир от мои източници знам, че са определени някъде около 600 млн. лв., които ще бъдат изхарчени преди да се оправят кражбите и загубите на вода, с една, единствена цел. Първо да си разделим едни пари при строителството, защото там може да се краде колкото си поискаш. И второ - кражбите на вода да продължат”. 


Според Куманов системата трябва да се обърне точно наобратно и първо да се спрат кражбите.


“Този проблем може да се реши относително бързо. Проверява се кой от къде взима вода, проверяват се всички шахти, защото знаем във водопровода в Ловеч за една шахта, в която имаше незаконни включвания без водомери. Когато оправят всички тези загуби и кражби, тогава ще се установи дали наистина има нужда да се строи язовир ‘Черни Осъм’.


“Чудя се къде са ДАНС и прокуратурата. Преди няколко години се създаде един ВиК холдинг за 1 млрд. лв. Къде отидоха тези пари? Истината е, че просто си ги разделиха”. 

 

Куманов отново подчерта, че в старите Плановете за управление на речните басейни е имало добри мерки. 


“Всички тези хубави мерки са изтрити. В старите Планове например имаше мярка, която забраняваше голата сеч на 500 метра от воден обект. Горите се пазеха, за да няма ерозия, да не се затлачват речните корита, подземните води също са свързани и това е много важна мярка. Сега в три от Басейновите дирекции, тази мярка е напълно изтрита, а в четвъртата Басейнова дирекция тази мярка е променена и забранява гола сеч, само на 50 м. от воден обект”.


“Имаше още една мярка за забрана за добив на подземни богатства в строителни материали на по-малко от 50 метра от воден обект. И тази мярка е изтрита. Старите планове са по-хубави, защото имат по-хубави мерки”, смята той. 


“Има още нещо, което е хубаво да споменем. Сега се чуват гласове, че трябва да спрем да даваме всякаква вода на Турция и Гърция. Това е една героично-патриотична поза, решили сме така да спасяваме родината. Даже казват, че Турция и Гърция трябва да ни плащат за водата, която изтича от България. Тук има няколко неща и първото е Рамковата директива на Европейския съюз, според която да пресушиш една река, за да не отиде в съседна държава, е абсолютно забранено. Давам пример с река Тунджа, където, за да спреш всичката вода от нея, за да не отива после в Турция и Гърция, под язовир "Жребчево", не трябва да изпускаш нито една капка вода и на практика да пресушиш реката. Това е нарушение не европейски директиви. 


“По-важното от гледна точка на питейните водоизточници е, че в терасите на Тунджа, Марица, Струма, Места, има стотици кладенци за питейна вода, които се захранват от същите тези реки, защото са свързани хидравлично с подземните води. Ако например пресушиш река Тунджа, която реално е почти пресушена, това означава да оставиш кладенците си за питейна вода на собственото си население без приток. Това се случва и в Ямбол”. 







Относно това дали тези две държави трябва да ни плащат за водата, Куманов отговори:


“Трябва да ни плащат точно толкова, колкото ние плащаме на Македония, че идва река Струмешница, или на Сърбия, за това, че идва Драговищица и Ерма, трябва да плащаме и на Германия за Дунава”. 


“Историята с язовирите, които бяха построени по Байтошово време, бяха построени с цели напояване и питейни нужди. Неслучайно по това време никой не беше сложил ВЕЦ по тези язовири, защото беше ясно, че водата нямаше да стига и за ВЕЦ. Сега се разреши да слагат ВЕЦ-ове на частни лица, с което буквално подариха строежа на язовира. Този от водохранилището не е дал една стотинка за него, за това, че е построено. Държавата му подарява огромен язовир, той да си сложи ВЕЦ на изпускателя”.


Експертът даде пример и с язовир “Тича:


“Ако продължим водоснабдителната система Дунав до Шумен, шуменци ще плащат сигурно 20 лв. на кубик вода, а водата в целия язовир ще остане за ВЕЦ-а, тя и за напояване разбира се използва. Шуменци ще плащат 20 лв. за кубик вода, а ВЕЦ-а ще дава стотинки за същия кубик. По Закона за водите, водите първо и приоритетно задоволяват питейните нужди, на второ място са за напояване и чак на трето място е за промишленост и електроенергия. Тук е обратното и виновните за това, все още управляват водите”. 

 

Констанца Илиева

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 21| 6811 |07.11.2024 Д-р Любомир Канов за ФрогНюз: "Расист, изнасилвач, лъжец" - Тръмп беше успешно демонизиран, това заблуди социологията . 10| 8061 |07.11.2024 Тома Белев за ФрогНюз: 50% от населението на България има проблем с достъпа до чиста питейна вода . 4| 5128 |06.11.2024 Георги Готев за ФрогНюз: Вероятно много американци са щастливи, защото смятат, че Тръмп е близо до тях . 9| 7024 |05.11.2024 Тетяна Станева за ФрогНюз: На ОКО показваме филми за войната, а в родното ми село - рашистите бият с Шахеди. Елате да видите защо се борим!

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads