Джема Грозданова за омбудсман: Ще работя за защита на човешките права и достойнство

Oще акценти от интервюто:
"Докато позицията на омбудсмана е включена в позициите за избор на служебен премиер, е редно хората, които кандидатстват за нея да приемат този факт и да могат да носят отговорност".
"В концепцията си предлагам детски омбудсман, акцент в доболничната помощ при децата и реформа на правосъдието за деца".
"Очаквам честна борба и обективна оценка от страна на народните представители, както и избор на база качества и опит".
"Публичността и сътрудничеството с институциите са начина за решаване на проблемите".
"Заложените промени в Закона за защита от домашно насилие (ЗЗДН) е време да станат факт".
Г-жо Грозданова, защо приехте номинацията на Националната пациентска организация и подкрепата на други граждански организации за длъжността национален омбудсман?
Кандидатирам се за позицията, защото съм готова за нея, подходяща съм и имам желание да правя възможното за разрешаване на проблемите на хората.
Майка съм на две момичета, лекар, политик с международен опит. Не всички ме харесват, но съм смела и имам морал. Винаги съм защитавала позициите си на база принципи и аргументи.
Медицинската професия и политическият опит ми дават предимство да обединя хуманното с познаването на междуинституционалния диалог.
Благодарна съм за подкрепата и оценката на гражданските организации, които застанаха зад мен и лично на Владислава Цолова, председател на УС на Националната пациентска организация.
Получавам разнородна подкрепа от много хора и това ми дава сила.
Какви са приоритетите във вашата концепция?
Посочила съм проблеми и теми, които са известни и нужни на обществото и не са решени с години. Моят първи принцип на работа ще бъде приемствеността. Затова предлагам да се работи по нов закон за ВиК услугите, закон за частния фалит, регулиране дейността на колекторите и регулация и контрол на бързите кредити.
Важни теми са и отношенията на гражданите с монополите, както и цените на храните. В тази връзка обаче искам да кажа, че омбудсманът не би следвало да провокира и предпоставя протестни действия и бойкоти, а да координира и да бъде медиатор между хората и институциите с цел реални резултати в защита на правата и свободите им.
Омбудсманът трябва да е на висотата на позицията си, да пази репутацията на институциите и едновременно с това да защитава основните човешки права, а не да конфронтира институциите допълнително, като се води от „личната си съвест и морал”.
Моите приоритетни теми са - здравеопазване, детско правосъдие и правото на благоприятна околна среда.
Какво според вас трябва да се промени в сектор „Здравеопазване“, за да са защитени правата на пациентите, а също така и на работещите в системата?
Днес искам да поздравя всички здравни работници с нашия празник. Професията ни е безкрайно ценна и се радваме най-много, когато виждаме резултата от работата си.
Тук подкрепям протеста на колегите от държавните психиатрични болници и ще направя възможното ако бъда избрана, съвместната ни работа да доведе до много по-добри условия и за пациентите и за лекарите, сестрите и санитарите.
Темата е много дълга, но има няколко проблема, които не мога да пропусна. Първо, Националната детска болница. За нея ще кажа само, че когато държавата иска да направи нещо, няма кой да я спре. Ще работя с всички институции и граждански организации детската болница да стане факт.
Дефицитът на лекарства и проблемите с ТЕЛК-овете също са в моя фокус.
Много е важно да акцентираме върху профилактиката и превенцията особено в детското здравеопазване.
Работила сте много по темата за защита от домашно насилие и насилието над жени. Какво не достига, за да се гарантира сигурността на жертвите?
По темата за насилието над жени и домашното насилие като цяло има три основни казуса при транспониране на директивата - приемане на координационния механизъм от Министерски съвет (това е алгоритъмът, по който се синхронизират действията на институциите), създаването на информационна система извън МВР и оценката на риска от съдилищата и МВР. Без тези три компонента системата няма как да заработи. Крайно време е Министерски съвет да приеме документа. Минали са повече от 12 години, откакто се работи по координационния механизъм. Това не е сериозно отношение към проблема.
Тук неправителствените организации вършат работата на държавата, а това не е редно.
Повдигате темата и за детски омбудсман и съвременно детско правосъдие? Не се ли притеснявате от негативни реакции, особено за длъжността детски омбудсман?
Не, не се притеснявам от темата Детски омбудсман и няма да се откажа от работа по нея. Да, в България законът предполага един омбудсман за всички. Затова като начало възнамерявам да предоставя на заместник-омбудсмана ресора за децата. Има необходимост от промяна в много остарели и изчерпани закони, изцяло некореспондиращи със съвремието ни. Косвената законодателна инициатива, която има омбудсманът и възможността за публичност и координация с институциите смятам, че може да спомогне за въвеждане на съвременно детско правосъдие. Това ще бъде моята дългосрочна задача. По тази причина ако бъда избрана ще помисля да предложа позицията на заместник-омбудсман на един от другите петима кандидати, чиято концепция за децата се приближава най-много до моята. Ще предложа един от тях за заместник-омбудсман, не повече, по моя преценка.
А какви ще са целите ви в краткосрочен план? Какво е важно в началото ако бъдете избрана?
Важно е да се види от какво има нужда институцията. Имам предвид най-вече човешкият фактор. Успешната работа е резултат от добрия екип. Аз умея да създавам екип и да знам кой в какво е най-добър. Надявам се бързо да се сработим. Ще разчитам много на опита на професионалистите, които работят там. И ще направя всичко възможно за спокойна атмосфера и доверие между хората.
Ще трябва да се направи анализ на постъпилите жалби, за да се предприемат първите стъпки по най-наболелите проблеми.
Смятате ли, че омбудсманът може да бъде независим, както предполага позицията? И ще успявате ли да запазите неутралност от политическите партии?
Отговорът изглежда лесен, но всъщност не е.
Възможността, която Конституцията дава омбудсманът или неговият заместник да бъдат посочени за служебен премиер, политизира. Въпреки това моето мнение е, че докато тази норма съществува, кандидатите трябва да я имат предвид и да не я отричат. Избиращите омбудсман, също.
Опасно е, когато не се зачита основният закон на България.
А по презумпция институцията на обществения защитник трябва да бъде деполитизирана, независима и с дългосрочни цели.
А за неутралността - това зависи от личността. Аз не съм имала проблем със защита на позицията си и винаги съм намирала път към съгласие, с цел взетото решение да е в полза на повече хора. Така, че не се притеснявам, че ще има опити за влияние към мен.
А е важно и омбудсманът да може да работи с всички.
И накрая, на каква подкрепа разчитате? Какво мнозинство смятате, че ще избере следващия омбудсман?
Разчитам на всички народни представители, които биха се замислили върху вота си. Вярвам, че може да се излезе извън партийните линии и да се гласува аргументирано и с убеденост. Тази позиция е с голям обществен фокус и съм сигурна, че няма да бъде извън вниманието на хората. А хората са тези, които избират депутатите.
Мисля също, че тази позиция може да обедини вота на непримирими политически противници. И ако това се случи има вероятност за връщане на доверието към българския парламент.
Аз не мога да обещая друго, освен, че ще си върша работата, така както аз мога. Без много приказки и вслушвайки се в хората около мен.
Моля, подкрепете ни.





