Реклама / Ads
9| 5398 |26.03.2025 ИНТЕРВЮ

Велизар Шаламанов за ФрогНюз: Руските мрежи ще опитат да изкривят изборите за президент - от тях ще стане ясно накъде отива България

.
Доц. Велизар Шаламанов Източник: БГНЕС
"Предстоят президентски избори през ноември 2026 година. Тогава ще стане ясно накъде отива България – дали към ядрото на НАТО и Европейския съюз с избор на президент с ясен европейски профил, или към Русия с избор на президент, за когото Крим е руски, политиката на президента Путин е правилна, а това, което се развива в рамките на НАТО и Европейския съюз, е погрешно". 
 

Това каза пред ФрогНюз експертът по отбрана и сигурност доц. д-р Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната.

 

"В руската доктрина има непрекъснатост между различните нива на война – хибридни действия, конвенционална война, ядрена война. Руската стратегията е, че на първо място са хибридните действия, започвайки от класическо разузнаване, минавайки през саботаж, поръчкови убийства, действия, граничещи с тероризъм, които целят всяване на страх, разделяне на обществото, сплашване на политиците. Ако това не свърши работа, се прибягва до ескалация, както видяхме в Украйна – до конвенционална война. Когато тези действия също не са достатъчно ефективни за руския интерес, се прибягва до заплаха с използване на ядрено оръжие. С това се сблъскваме в момента".

 

"Мози модел беше използван в Грузия успешно, след това в Украйна – неуспешно, като се стигна до война. В Молдова моделът беше неуспешен – там руските мрежи бяха разкрити. Виждаме какво беше разкрито и в Румъния. Доста е наивно да смятаме, че такъв тип мрежа не съществува в България". 

 

"Социологическите изследвания показват 63-65% в полза на членството в България на НАТО и Европейския съюз и само 15% в полза на членството в БРИКС и по-тесни връзки с Русия. Когато има ясно мажоритарни избори – например за президент – и през 2016 година, и през 2021 година резултатите са в полза на човек, който определено постоянно критикува НАТО и Европейския съюз и е изключително позитивно настроен към политиката на Кремъл, на Путин. Резултатът на изборите е в огромен дисонанс с проучванията на общественото мнение. Едно от най-логичните обяснения е, че има мрежа, която изкривява изборните резултати".

 

"Озадъчаващо е бездействието на демократичния спектър. В Турция следващите президентски избори са през 2028 година, но опозицията вече има издигнат кандидат, консолидира се подкрепа. Победата в едни президентски избори в България, които са 30 години по-късно повторение на нашия цивилизационен избор, не може да стане в рамките на един месец. Надявам се, че с целия опит, който натрупахме от Грузия, Украйна, Молдова и Румъния, в България няма отново да бъдем изненадани след няколко месеца".

 

Ето и цялото интервю:

Преди дни разузнавателните служби на Австрия съобщиха, че са разкрили мащабна руска дезинформационна кампания, насочена срещу Украйна и подкрепяща Русия, като българска гражданка е заподозряна в шпионаж и ключово участие в операцията. След това британската обществена медия BBC съобщи имената на още две българки, които са били част от руската шпионска клетка във Великобритания – дело, по което вече има произнесени присъди от британския съд срещу български граждани. Доктринално и теоретично – към кой вид агресивни руски действия спадат описаните активности по шпионаж?

 

В руската доктрина има непрекъснатост между различните нива на война – хибридни действия, конвенционална война, ядрена война. Преминава се от едното към другото ниво, поради това, че има централно ръководство – на неговия връх е президентът на Руската федерация, в случая Владимир Путин. Много е важно това да бъде разбрано от наша страна. В противен случай разпокъсваме усилията си и не сме достатъчно ефективни.


Руската стратегията е, че на първо място са хибридните действия, започвайки от класическо разузнаване, минавайки през саботаж, поръчкови убийства, действия, граничещи с тероризъм, които целят всяване на страх, разделяне на обществото, сплашване на политиците. Ако това не свърши работа, се прибягва до ескалация, както видяхме в Украйна – до конвенционална война. Когато тези действия също не са достатъчно ефективни за руския интерес, се прибягва до заплаха с използване на ядрено оръжие. Това е доста развита концепция за използване на сила за налагане на интересите на Русия. Тъкмо с това се и сблъскваме.







По-специално за случая, който визирате – разплитането му става от Великобритания, оттам се разкриват връзките в Австрия. Аз съм абсолютно сигурен, че задълбочаващата се работа и на британските, и на други европейски специални служби, както и на групи за анализ на открити източници, като Bellingcat и изключителната работа на Христо Грозев, рано или късно ще доведат до разкриване на връзки на елементи от тези мрежи в България.

Всъщност подобни връзки вече изплуваха в делото в британския съд – британски медии съобщиха, че самите обвиняеми, някои от тях вече осъдени, са говорили за връзки с хора на високи позиции в България, включително в залата бе споменато и името на президента Румен Радев. Какво имате предвид като казвате “мрежи в България”?

 

Това е въпрос на разследване от една страна, на специалните служби, на правителствените служби. От друга страна – с модерните средства, включително с изкуствения интелект и достъпа до различни големи бази от данни, журналисти и академична звена също могат да постигнат резултати, които са сравними и дори понякога надминават резултатите от работа на специалните служби.


Нека да отбележим само, че през 2022 година премиерът Кирил Петков експулсира 70 служители на руското посолство, които се подозират в разузнавателска дейност за чужда държава – в случая Русия, която е обявила България за неприятелска страна. Разбираме, че тези 70 разузнавачи не са се разузнавали един друг. Те са работили с български “партньори” – тоест агенти. Крайно време е да разкрием тези мрежи. 


Същият този модел беше използван в Грузия успешно, след това в Украйна – неуспешно, като се стигна до война. В Молдова моделът беше неуспешен – там руските мрежи бяха разкрити, включително в Православната църква, включително младежи, изпращани с пари от Русия на обучение в Република Сръбска за саботажни действия, за провокативни действия при протести, разкриха и мрежа за плащане за упражняване правото на глас по време на референдума и изборите за президент. Виждаме какво беше разкрито и в Румъния. Според мен е доста наивно да смятаме, че такъв тип мрежа не съществува в България. 


Социологическите изследвания показват 63-65% в полза на членството в България на НАТО и Европейския съюз и само 15% в полза на членството в БРИКС и по-тесни връзки с Русия. Когато има ясно мажоритарни избори – например за президент – и през 2016 година, и през 2021 година резултатите са в полза на човек, който определено постоянно критикува НАТО и Европейския съюз и е изключително позитивно настроен към политиката на Кремъл, на Путин. Резултатът на изборите е в огромен дисонанс с проучванията на общественото мнение. Едно от най-логичните обяснения е, че има мрежа, която изкривява изборните резултати. 

Тези руски мрежи в България, чисто доктринално и извън доктриналното – в пространството на практичното, какви са целите им? 

 

Целите бяха много ясно обявени от президента Путин: излизане от НАТО Европейския съюз на страните от Източна Европа, на бившите страни-членки на Варшавския договор и страните от бивша Югославия, след това – попадането им в сфера на влияние на Русия. По-нататък целта е окончателно разрушаване на НАТО и на Европейския съюз. Русия смята НАТО и Европейския съюз за заплаха за този авторитарен модел и за световния ред, който е в главата на президента Путин. А неговият световен ред изключва правила, изключва международни институции

и се базира на грубата сила, шантажа, страха, политическите убийства, на постоянната заплаха с използване на ядрено оръжие за париране на всички действия, които са смятани за неудобни на управлението в Москва.





Как може да се противопостави България на това – и България сама по себе си и като част от съюзите, в които членуваме?

 

Първо, България на най-високо политическо ниво, трябва да осъзнае, че това е непосредствена и реална заплаха – така, както това е разпознато в Румъния, в Полша, в Молдова, във Великобритания, във Франция, в Германия и в други страни.


Второ, това трябва да бъде задача номер едно на специалните служби, преди всичко на контраразузнаването. 


Трето, трябва да се потърси помощ от нашите съюзници в рамките на НАТО и ЕС, които имат далеч по-добри способности и в някои отношения са по-добре защитени от руските мрежи на влияние. 


Не на последно място, българското общество, след като е вярно на своя цивилизационен избор – да бъдем част от Европа и НАТО, има възможност чрез инструментите за анализ на медии, на развитие на критично мислене, на използване на средства за разузнаване с използването на открити източници – т. нар. Open source intelligence, OSINT – да разкрие този тип нелегитимно, зловредно влияние. Съответно – да се повиши информационната и когнитивната устойчивост на нашето общество и на всеки отделен гражданин. 


Всичко това е крайно необходимо, тъй като, ако не други, със сигурност ни предстоят президентски избори през ноември 2026 година. Тогава ще стане ясно накъде отива България – дали към ядрото на НАТО и Европейския съюз с избор на президент с ясен европейски профил, или към Русия с избор на президент, за когото Крим е руски, политиката на президента Путин е правилна, а това, което се развива в рамките на НАТО и Европейския съюз, е погрешно. 


Към момента, моят прочит е, че за нашия президент политиката на Москва е правилната политика, а НАТО и ЕС се движат в грешна посока. Това трябва да бъде основният въпрос, за да излезем от това блато, в което сме затънали много сериозно в последните 10 години. 

Президентските избори ще бъдат през есента на 2026 година, предвид факта, че последния избор на държавен глава беше през ноември 2021 година, когато настоящият президент Румен Радев спечели втори мандат. Очаквате ли срещу българите и България да започнат много по-усилени информационни и психологически кампании от страна на Кремъл?

 

Тези кампании не се прекъсвали. За мен по-озадъчаващо е бездействието на демократичния спектър. В Турция следващите президентски избори са през 2028 година, но опозицията вече има издигнат кандидат, консолидира се подкрепа. Победата в едни президентски избори в България, които са 30 години по-късно повторение на нашия цивилизационен избор, не може да стане в рамките на един месец. 







Опитът от Румъния показва, че липсата на кампания, с изключение на общо негативна кампания към управлението и към политиците, е добре организирана операция на руските служби, така че в последните 30 дни да изскочи “спасителят на нацията” и да спечели изборите и то без никакви пари – само че по-късно се оказа, че става въпрос за много пари и самолетни билети към Москва.


Надявам се, че с целия опит, който натрупахме от Грузия, Украйна, Молдова и Румъния, в България няма отново да бъдем изненадани след няколко месеца. 

 

Интервю на Илияна Маринкова

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 7| 5086 |25.03.2025 Румен Гълъбинов за ФрогНюз: Пропагандата срещу еврото тече от 3 г., а от еврозоната полза имат всички . 1| 4019 |20.03.2025 Проф. Чуков за ФрогНюз: Балканите са ахилесовата пета на Европа. Изпитът за България ще е влизането в еврозоната . 6| 7517 |19.03.2025 Петко Петков, BG Elves за ФрогНюз: Идеологът на видеата с мъчения на животни е Красимир. Габриела е влюбена, би убила за него . 16| 4622 |19.03.2025 Илия Налбантов за ФрогНюз: Путин иска да се представи за жертва. Трябват коалиционни войски в Украйна!

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads