Доц. Иво Инджов пред ФрогНюз: Съдийската независимост може да пострада покрай промените в НК
Това заяви в интервю за ФрогНюз политологът доц. Иво Инджов.
Ето и целият разговор:
Доц. Инджов, депутатите се върнаха внезапно от лятната си ваканция, за да приемат спешни промени в Наказателния кодекс във връзка със потресаващия случай от Стара Загора. Има ли потенциал за скандали?
Обществено-политическата ситуация в България в момента е такава, че няма потенциал за големи скандали, особено по тази материя. Валят разкрития за случаи на насилие над жени и не вярвам някоя политическа сила да тръгне да опонира на нуждата от промени в НК, за да бъде разширено ветрилото при случаите на насилие над жени. Но има проблем - бързината, с която се приемат тези промени.
Виждате ли опит да се замажат очите на обществото и да се успокои гнева с промени проформа, които адвокати и експерти посочиха, че няма да доведат до съществени резултати?
Това е една възможна трактовка. Иска ми се да вярвам, че става въпрос за бързане с добър умисъл - да се предложи юридическо решение на проблеми, които са недоглеждани дълго време. Но “Бързата работа - срам за майстора”. Има критики на доста влиятелни адвокати, които излязоха открито с позицията си. Промени трябва да има, но те да са добре обмислени и да са обект на обществено обсъждане. Както и обществено обсъждане впрочем трябва да има и около предложените промени в Конституцията.
Дюшеш ли дойде на политиците случая със Стара Загора? В момента не се говори толкова за съдебната реформа по онзи неудобен за политическия елит начин и сякаш между другото мина пресконференцията на “Правосъдие за всеки”, в която заявиха, че нищо от договореното не е включено в проекта за промени в конституцията.
В момента тема №1 е насилието върху жените и възникващата солидарност, чиято цел е това да бъде пресечено. Съвпадат по време с усилията на новата тройна коалиция да направи промени в Конституцията. Темите за съдебната реформа, които трябваше да бъдат в сърцевината им, остават на по-заден план. Критиката на “Правосъдие за всеки” се чу много ясно и дори вчера от ДПС се съгласиха с тях като казаха, че не е работено с червена химикалка върху конституционните промени.
Каква е ролята на ДПС в този процес? Заговори се за червената им химикалка в предложените промени в основния закон - нещо, което от ДПС отричат.
В момента те са възприели тактиката на това да приемат обществено желани промени в Конституцията и различни закони, да се солидализират с тях. Знаем, че проблемът не е приемането на един хубав закон у нас, а прилагането му и дали има политическа воля и институционална готовност.
Покрай случая в Стара Загора всъщност се заговори за втори “исторически компромис” и бламиране на съдийската независимост. Вие виждате ли подобен риск?
Без да съм специалист в тази сфера - има натрупани доста факти, които ни карат да се тревожим, че промените могат да са шумни и ефективни, но отново да пострада съдийската независимост. А именно независимият съд е в основата на върховенството на правото.
Има доста тревожни сигнали, които все повече започват да излизат на повъхрността на фона на този “конституционен ентусиазъм” на новата коалиция.
Каква ще е цената на местните избори за така наречената сглобка?
ПП-ДБ вероятно ще загубят местните избори в страната, но при повече късмет могат да спечелят кметското място в София. Моделът “ГЕРБ” в столицата се е изхабил прекалено много, били са твърде дълго на власт. Кандидатурата на Васил Терзиев обаче не е убедителна. Не е лесно да си в една “сглобка” с най-големия си политически противник, който си громил в продължение на две години и сега да правиш кампания, която да разобличава модела “ГЕРБ” в местната власт. Мисията за сериозна промяна на електоралната карта е невъзможна.
интервю на Джесика Вълчева
Моля, подкрепете ни.