А. Йорданов пред Фрог: РБ може да се прекръсти на Опозиционен блок
- Г-н Йорданов, зад непоследователното поведение на Радан Кънев спрямо Бойко Борисов какво прозира?
- Липса на политически опит. Той ще дойде с годините. В политиката бързото говорене е лош съветник. Радан Кънев изговори много бързи думи, без да ги премисли достатъчно. И сега ще трябва да направи политически пирует. Разбира се, може да избере и конфронтацията, но това вече няма да е конфронтация с ГЕРБ, а конфронтация с надеждата на българските граждани за стабилно и работещо правителство. Истината е, че мнозина от днешните български политици още сричат изкуството на диалога, на взаимното разбирателство, на единодействието. Те не знаят, че добра е тази политика, която гради мостове, а не гори надежди.
- Смятате, че Радан Кънев е кукла на конци на Иван Костов.
- Този израз „кукла на конци” не ми харесва. По-скоро Кънев е логично да се съобразява с мнението на Костов, който остава силната фигура, макар и зад кулисите на Рефоматорския блок. Главният проблем е, че в обозримо бъдеще не се очертава една партия да спечели „цялата власт”. Следователно колкото по-скоро партиите влязат в диалогов режим по най-простата схема – да диалогизират поне в своите идейни зони – левите в лявото пространство, а десните – в дясното, толкова по-добре. В конкретната ситуация все повече нараства отговорността на партиите от Реформаторския блок, защото само ако участват в управлението могат да докажат, че са рефоматорски. Останат ли в опозиция нещата са коренно различни – опозиция реформи не прави.
- Виждате ли края на Реформаторския блок?
- Реформаторският блок, ако не участва отговорно, с най-разпознаваемите се фигури, в едно правителство и то сега, когато е най-тежко на България, то той обезмисля самото си име „реформаторски”. Тогава е по-добре да се нарече „Опозиционен блок”. Но в България Господ е наспорил опозиционери, включително и в кварталните кръчми. Държава обаче се гради от политици, които разбират предизвикателствата пред страната и знаят да поемат в труден момент отговорност. Впрочем, вие си спомняте, че в такъв труден период, в края на 1990 г. не друг, а Иван Костов влезе в коалиция заедно с министри от БСП – Александър Томов от БСП бе вицепремиер, а Костов министър на финансите. Сега никой не иска от реформаторите да правят коалиция с БСП или ДПС, но отговорност за участие в едно правителство на споделената отговорност с ГЕРБ, би трябвало да поемат. Иначе в исторически план ще излезе, че с БСП може, а с политическите „роднини” от Европейската народна партия – ГЕРБ, не може. Очаквам такава, споделена отговорност, да прояви и Патриотичният фронт.
- А виждате ли ги Реформаторите да управляват с Борисов?
- Логично е ГЕРБ да издигне своя лидер за кандидат за премиер, а той от своя страна да настоява за силно политически отговорно коалиционно правителство. И не защото аз мисля така, а защото това е европеският опит, демократичната политическа традиция в Европа. Ако бяхме някъде в джунглите можеше да правим всякакви други комбинации. След като имахме Орешарски, защо да нямаме някой Лешников, Бадемов или Фъстъков. Но това е несериозно. Правителството е екип. Премиерът не е слънце, че да огрява навсякъде. Но не трябва лидерите на РБ да се скрият в задкулисието и да пратят по министерски постове неизвестни нам все още граждани. Ако БСП обича да си прави такива шегички, то не върви подобен подход да имат партии, които претендират за морал и правила в политиката.
- Политолози твърдят, че коалирането на десните с Бойко Борисов ще доведе до тяхната смърт. Вие на същото мнение ли сте?
- Аз мисля точно обратното. Успехът на едно коалиционно дясноцентристко правителство ще бъде успех за всички партии и техните лидери, които го съставят. Обратното – бягството от отговорност, измислените псевдоаргументи как такова правителство да не стане, ще доведат до криза всички, които си служат с тях. И като нищо те ще изчезнат от политическия живот. Бих ги посъветвал да не разиграват театър, да не бъдат максималисти. Защото в политиката, който иска всичко обикновено нищо не постига. Пет реформи да направят, но да ги направят като хората, вместо само да театралничат говорейки за тях.
- ГЕРБ ще успее ли да създаде правителство или ще отидем на избори през декември-януари?
- Най-лошият вариант за страната е вариантът „избори до дупка”. Той само ще разшири „дупката”, в която и без това се намираме и ще я превърне в пропаст. Затова и ГЕРБ имат отговорност да направят правителство, но два пъти по-голяма е отговорността на партии претендиращи за десни да ги подкрепят, и заедно да понесат и лаврите, и негативите, от едно управление в сегашата икономическа ситуация.
- Да се доверим ли на думите на ДПС, че не държат да участват във властта?
- И ДПС и БСП трябва да си „починат” от властта. Всъщност това са двете партии, които управляват България в повече от 2/3 от времето на нашия „преход”. И изводът е, че когато те участват в управлението България забавя своя ход, развитие, нарастват проблемите, появяват се тежки кризи. Така бе при последното им общо управление – кабинетът „Орешарски”. Така че една дългосрочна отпуска, почивка, няма да им е излишна.
Даниела Николова
Моля, подкрепете ни.