Димитър Ганев: На 28 март или 18 април - изборите ще бъдат с по-ниска активност, партийната подкрепа не е за подценяване
- Г-н Ганев, как ще коментирате последните престрелки между президента Румен Радев и премиера Бойко Борисов за датата на парламентарните изори. Кой печели и кой губи от датата 28 март 2021 година?
- Не виждам някакво голямо събитие на хоризонта, което да промени електоралните нагласи, ако изборите са няколко седмици по-късно от първоначално обявената дата. Здравната обстановка надали може да се прогнозира, а пък и можем да сме напълно сигурни, че за 3 седмици повече, надали ще се ваксинират много повече хора, което да направи някаква разлика. Но от днешна гледна точка, едно ми се струва сигурно – дали на 28 март или на 18 април – изборите ще бъдат с по-ниска активност от традиционната за парламентарен вот в България. Всички европейски държави, които проведоха избори по време на пандемията регистрираха по-ниска активност. Как това би променило резултатите обаче, не знам дали някой би се наел да прогнозира.
- Президентът Радев каза, че Борисов, Доган и Пеевски са ортаци в политиката, визирайки решението на ДПС да не го подкрепи на бъдещите президентски избори. Плюс или минус е подкрепата на ДПС?
- Партийната подкрепа на президентски избори се подценява. Най-честият аргумент е, че видиш ли, президентските избори са мажоритарни и важна е само личността на кандидата. Да, важна е, но не е определяща. Подкрепата на голяма партия е в основата на успешната кандидат-президентска кампания. Само вижте между кои кандидати са балотажите на президентски избори в последните 30 години? С изключение на Волен Сидеров на изборите през 2006 г., това винаги са били кандидатите на големите две партии. Съответно партийната подкрепа е ключова.
ДПС разполага с около 400 хиляди гласа. Това се явява обаче пасив за Радев не само като 400 хиляди гласа надолу за него, но и 400 хиляди гласа в полза на неговия опонент на президентски избори. Колкото и лош имидж да има ДПС, колкото и основен мотив на определена група хора да е гласуването срещу ДПС, това не може да се сравнява с 400 хиляди гласа по-малко и толкова в плюс за твоя опонент.
- Борисов казва, че президентът иска да отложи изборите за друга дата. От своя страна Румен Радев посочи, че Борисов искаше да отложи изборите с шест месеца, а сега говори , че друг иска да ги отложи, което било безочие. Вашият коментар?
- Радев прибърза да каже 28 март, но като че ли вече клони към друга дата. Борисов използва тази смяна в позицията, за да го атакува. Нормално – отявлени политически опоненти са. И пак казвам не виждам какво толкова може да се промени при условие, че изборите не са на 28 март, а са на 18 април.
- Има ли вече ясни знаци, че Борисов твърдо е решил да се кандидатира за президент и зависи ли това от парламентарните избори?
- Политическият календар така се нареди, че президентските избори ще бъдат в някакъв смисъл функция от парламентарните. Вотът през пролетта ще нареди нов политически пасианс. Съобразно този нов пасианс вече, основните партии ще си правят сметките и за президентския вот през есента. Ако Борисов ще се кандидатира за президент, това решение той ще го вземе през септември.
- В крайна сметка, въпреки процедурите си, БСП ще подкрепи ли Румен Радев за втори президентски мандат?
- Това зависи от развитието между конфликта между Радев и Нинова в следващите месеци. Президентът в последната година направи някои жестове, които нямаше как да не породят напрежение на Позитано 20. Президентът си позволи да каже, че опозицията не е алтернатива. Говори се непрекъснато за негова партия, а той самият не отрича категорично подобна възможност. Подобен тип поведение няма как да не ядосва Нинова. На Радев дори и да не му се иска да се „моли на партийни централи“, то със сигурност ще трябва да се съобрази силно с желанията на БСП, защото ако червената партия не го подкрепи, за Радев вторият мандат става много проблематичен.
- Как виждате Николай Младенов като новото образовано лице на ГЕРБ и може ли да бъде той кандидатът за президент на управляващата в момента партия?
- Учуди ме как една статия в Ню Йорк Таймс, може да ни накара изведнъж да мислим за Младенов като ключов играч за българския политически живот. Самият той има много сериозна кариера на Запад и не съм убеден доколко е склонен да рискува с политически ходове на родна територия. Но въпреки това, Младенов е добре приет в много сериозни международни среди и може да бъде полезен за България. Дали обаче ще се отдаде такава възможност, смятам че ще зависи изключително от политическата конюнктура в следващите месеци.
Интервю на Красен Бучков
Моля, подкрепете ни.