Страхил Делийски: Кабинетът „Борисов 3” е основан на връзката власт – бизнес
Как си обяснявате подкрепата на Валери Симеонов от организациите на едрия капитал?
Това е директна индикация, че кабинетът се крепи не на демократична легитимност и на връзката управляващи – граждани, а на връзката власт – бизнес. За това казвам, че епизодът с Валери Симеонов е симптоматичен за начина, по който е организирана властта в момента.
Какво рискува Борисов, запазвайки вицепремиера във властта?
Премиерът Борисов трябва да вземе по-категорично отношение спрямо него. Аргументите от типа: „Аз не мога да поискам оставката на Валери Симеонов, защото ще си счупя коалицията” са несериозни за министър-председател. Те са индиректно признание, че смисълът на коалицията е задържането във властта, а не управлението в името на публичния интерес. Оправданието на премиера, че не може да поиска оставката на своя заместник, защото е прерогатив на малкия коалиционен партньор, е абсурдно от институционална гледна точка. Министър-председателят е този, който носи отговорност за министрите си. Поведението на Борисов е страхливо. В ситуация като тази със Симеонов трябва да покаже силно лидерство. Един от механизмите за преодоляване на подобен тип кризи на доверието е през силно категорично лидерство. Борисов се отказва от това силно лидерство за сметка на какво? Дали цената не е още малко пребиваване във властта?
Ставаме свидетели на настройване на различни властови групи едни срещу други в името на краткосрочната властова цел. Това е политическа технология, която не отговаря на абсолютно никакви морални и демократични стандарти. Не виждам начин, по който правителството може да излезе от тази ситуация. Каквито и мерки да взема, то рискува да бъде под постоянна обсада. Всяко следващо действие отваря нови фронтове. Правителството под обсада не може да е ефективно. През бюджета ще се правят опити за потушаване на напрежението. Борисов отново ще „дава” на този и онзи, но това е просто купуване на време.
Волен Сидеров отново е под светлините на прожекторите. Какво цели?
Лидерът на „Атака” се подготвя за избори. От тримата лидери на Патриотите той претърпя най-малки поражения, тъй като остана извън изпълнителната власт. Стратегическа грешка на Каракачанов и Симеонов бе да го оставят да бъде лидер на парламентарната група, което го постави практически най-близко до народа и най-далече от проблемите на властта. В момента това Сидеров използва и се подготвя за избори. Неговата стратегия е максимално да се еманципира за предстоящия вот. В същото време държи позитивна линия спрямо Борисов, с което не си затваря вратата за него. Борисов не му е конкурент, а Валери Симеонов и Каракачанов.
Интервю на Даниела Николова
Моля, подкрепете ни.