Реклама / Ads
8| 10225 |20.10.2011 ЛАЙФ СТАЙЛ

Гаргата стана птица на 2012; да му мислят от Враца!

.
гаргите стават изчезващ вид
Германците я определят като най-интелигентната птица, ние пък си знаем, че "Във Враца гарга не каца".
 

Ju_19 Smile

Природозащитният съюз на Германия Naturschutzbund Deutschland e.V. (NABU) направи сензационно съобщение, според което изборът на птица на годината 2012 се е паднал на гаргата.

Звучи невероятно, но изборът имал своите основания. Гаргата, която е от семейството на врановите птици, се счита за много интелигентна. В миналото наистина всички са мислели, че тя носи преди всичко нещастия, болести като чума и други, следователно предвещава смърт. Ето защо върху средновековните изображения гаргите много често се появяват в съпровод от вещици, или по-скоро обратното.

Впоследствие обаче предразсъдъците започват да се преодоляват. Заслуга за това има изследванията на етолога Конрад Лоренц върху способността за учене и интелигентността на птиците. Тъкмо те помогнали на гаргата да спечели и симпатия. Историите за неговите свободно летящи гарги намерили широка публика, която била впечатлена от силно организирания социален живот на този вид. Това действително помогнало на имиджа на гаргата. Всеизвестен е фактът, че тя живее в села и градове в съседство с хората. Обича да гнезди в комини, подходящи хралупи и църковни кули. В Германия по актуални данни мътят около 100 000 двойки гарги.

В България този вид е също добре представен и разпространен, но напоследък се наблюдавала тревожна тенденция - броят на свраките и враните в София растял, докато гаргата изчезвала, предупреждават загрижено орнитолози от Българското дружество за защита на птиците. Според тях мръсотията и отпадъците са част от причините, поради които врановите птици в София се увеличават.

У нас има и още една популярна фраза, свързана с гаргата - твърди се, че "Във Враца гарга не каца". Сигурно мнозина са се питали защо е така и дали наистина има подобен феномен. Местен краевед разказва, че действително има конкретна история по този повод и не става само въпрос за сполучлива рима. През 1926 година правителството задължавало всеки гражданин от мъжки пол между 12 и 45 години да унищожи определен брой гарги. За неизпълнението на това постановление дори била предвидена глоба от 2 000 лв. Министърът на земеделието Иван Багрянов очевидно не е знаел тогава за екоравновесието, затова апелирал да се започне борба с вредните птици. Врачани се оказали твърде усърдни в изпълнението на тази идея и така били убити стотици гарги, свраки и чавки в региона. През 1926 година вестник „Утро” отбелязал „,успехите” на врачани в борбата срещу пернатите вредители и оттогава датира и въпросната фраза, останала и до днес за „Враца, където гарга не каца!”

През 2012 г. обаче гаргата ще е на особена почит; да му мислят врачани...
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 7076 |14.10.2011 Веско Маринов и Деян Неделчев - мускетари . 10| 7089 |28.09.2011 Българите - пак огромна студентска група в Германия . 13| 6389 |26.09.2011 Размисли и страсти младежки с един адрес: Катуница . 16| 8199 |24.09.2011 10-те божи (т.е. родителски) заповеди, срещу които не се рита

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads