Реклама / Ads
2| 6308 |13.05.2011 ЛАЙФ СТАЙЛ

Внимание! Безсъние и самубийства са ръка за ръка!

.
Границата на разстройвата пада! Това е тревожно!
 

Ju_18 SmileSmileSmile

„Хайде в леглото!”, този вечерен родителски призив е най‒досадното нещо на света. Тъкмо си почнал як чат или гледане на филм, който отдавна си набройкал, и прозвучава майчиния глас като тръба. Диалозите в тия вечерни часове са все едни и същи, няма да ги цитирам, защото на всекиго са познати. Родителите все натякват, че мозъкът и тялото трябвало да почиват и сънят е най‒важният фактор за това. Наскоро обаче установих и нещо друго, което ми се стори любопитно ‒ навременното лягане предпазвало тийнейджърите от депресия и мисли за самоубийство.

Американски изследователи стигнали до този извод. Според тях имежду 15 500-те изследвани младежи на възраст 12-18 години тези, които си лягали след полунощ, били изложени с 24% повече на риска да развият депресия от онези, които се отправяли към леглата около 22.00 ч. Мисля си, че най‒вероятно това се отнася до американските младежи. Само че напоследък и у нас взеха да зачестяват опитите за самоубийство сред младежите. надали неспането е причина за това, но сигурно има нещо вярно в това, че спящите по-малко от 5 часа на нощ младежи се намирали в категория, със 71% по-застрашена от депресия от спящите по 8 часа подрастващи. Освен това проблемът май не е чисто щатски, защото други изследвания пък показват, че около 80 000 деца и младежи във Великобритания също изпадали в депресивни състояния. Кофти!

Младите хора, чиито родители им разрешават да остават будни и след полунощ, били с 20% по-изложени на вероятността да развият мисли за самоубийство. Същата цифра нараствала до 48% при тийнейджърите, отделящи по-малко от пет часа за сън в сравнение с връстниците им, които спят по осем и повече часа. Те били изложени с 65% по-малко на вероятността да бъдат депресирани.

Всичко това е статистика. Трудно е да се обобщава сред моите връстници, защото всеки има различни навици ‒ някои са по‒поспаливи и обичат да тънат сред завивките продължително време, други твърдят, че от сън спомени няма и предпочитат да купонясват нощно време. Разни хора, разни идеали. Факт е обаче, че сънят е полезен и когато човек си е поспал добре и е жизнен, по‒трудно изпада в депресия. Затова връзката сигурно е налице. Но как да спиш като те чакат матури, а след тях и абитиурентски бал. Явно със съня ще се наваксва по‒нататък.

Виж, с неврозите положението очевидно стои другояче. Специалистите са на мнение, че невротичните състояния - паническите пристъпи и тревожните разстройства ‒ все повече стават проблем на младите хора. У нас такива изследвания също се правят и се отчита, че сериозните психози се увеличават. Наблюдавала се и тенденция за увеличаване на младите хора, които злоупотребяват с алкохол, като все по-често от този проблем страдали жените. Чувала съм поговорката „Пияна жена, весела къща”, но си мисля, че веселостта при такива случаи е силно преувеличена.

По‒тревожно изглежда заключението, че според предвижданията през 2020 г. депресиите ще се превърнат в третото най-разпространено заболяване в света след сърдечносъдовите и раковите заболявания. През последните три години са се увеличили и случаите на самоубийства. Най-уязвими от нервни разстройства и емоционален дискомфорт били хората в активна възраст - между 30 и 40 години, но границата падала. Затова ‒ давайте го по‒лежерно, не се косете за глупости и повече Сънчо! И успех на матурите, нали....?
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 6496 |10.05.2011 Цигани, цигания, параграф 22 . 1| 6085 |07.05.2011 Държавата и бизнесът нехаят за младите ни математици . 13| 13206 |28.04.2011 Тъпите реклами раждат яки реплики . 8| 16416 |26.04.2011 Невръстни майки по света удрят в земята нашите ромки

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads