Цар Борис III по чудо не е бил в храм "Св. Неделя" на кървавия Велики четвъртък през 1925 г.
По време на взрива Борис III е бил на погребението на проф. Делчо Илчев, убит на 14.IV.1925 г. при опита за покушение срещу царя в Арабаконак. Тук е важно да се отбележи, че ген. Константин Георгиев заема по-високо обществено положение в държавата от проф. Илчев и затова в общественото пространство се тиражира версията, че може да има предупреждение за атентата към царя.
На опелото в "Света Неделя" не присъства и запасният генерал Никола Жеков, главнокомандващ българската войска през Първата световна война. Не е присъствал и запасният генерал Рачо Петров, както и други български генерали, участници и герои от войните. Това е повод за размисли и ровене по документите за бъдещите изследователи на тези събития", разкрива историкът доц. д-р Георги Кокеров.
"Известно е, че земеделецът Иван Перчемлиев е поддържал връзки с ген. Жеков и с Военната организация на БКП, по-точно с Коста Янков. От друга страна, покойният проф. Илчев е имал контакти с някои земеделски функционери, а чрез тях и с комунистическата партия, което по наше мнение трудно е можело да се скрие от августейшата особа. Последният факт е известен не само днес, но се е знаел и през пролетта на 1925 г. Знае се също, че на 15 април, т. е. след убийството на ген. Георгиев, Иван Перчемлиев се е срещал с ген. Жеков. Още същия ден генералът е съобщил на Султана Петрова причината за убийството и изказал мнение, че е по-добре, ако царят е "по-благоразумен да не отиде в черквата". Това донякъде внася определен ред и логика в събитията на Велики четвъртък, 16.IV.1925 г. Засега е ясно само едно - цар Борис III и запасният генерал Никола Жеков, не участват в траурната церемония и отсъстват от черквата "Света Неделя", припоомня "168 часа".
Моля, подкрепете ни.





