Разпети петък и смъртта на Линкълн: Случайност или знак на съдбата?

Когато Гражданската война в САЩ доближавала своя край, генералът на Конфедерацията Робърт Лий се предал на генерал Улисис С. Грант от Съюза на 9 април 1865 г. — Цветница — близо до сградата на съда в Апоматокс. Четири дни по-късно, на 14 април — Разпети петък — президентът Ейбрахам Линкълн бил застрелян от Джон Уилкс Бут в театър „Форд“.
Когато Гражданската война в САЩ доближавала своя край, генералът на Конфедерацията Робърт Лий се предал на генерал Улисис С. Грант от Съюза на 9 април 1865 г. — Цветница — близо до сградата на съда в Апоматокс. Четири дни по-късно, на 14 април — Разпети петък — президентът Ейбрахам Линкълн бил застрелян от Джон Уилкс Бут в театър „Форд“. Той умира на следващия ден, пише Time.
Томас Наст, най-известният политически карикатурист от този период, отбелязал това съвпадение с илюстрация, в която съпоставил образа на Христос, влизащ в Йерусалим — събитие, отбелязвано всяка Цветница — с образа на предаването на Лий на Грант в Апоматокс. Илюстрацията била публикувана в Harper’s Weekly.
„Това е епоха на силен евангелски ентусиазъм, когато много американци възприемали войната като изпълнение на библейско пророчество,“ казва Морис Исърман, професор по американска история в колежа Хамилтън. Най-известният израз на това усещане е стихотворението на Джулия Уорд Хау „Бойният химн на републиката“, в което войната се представя като потенциално оказваща влияние върху Второто пришествие, с редове като „Очите ми видяха славата на идвания Господ“ и „както Той умря, за да направи хората святи, нека и ние умрем, за да ги направим свободни“.
Самият Ейбрахам Линкълн също представял войната като повлияна от божествена воля, например когато втората си инаугурационна реч описал конфликта като Божие наказание над Севера и Юга заради институцията на робството: „Но ако Бог пожелае тя (войната) да продължи, докато цялото богатство, натрупано от двеста и петдесет години неплатен труд на роба, бъде унищожено, и докато всяка капка кръв, пролята с камшика, не бъде платена с друга, пролята с меча, както бе казано преди три хиляди години, така и сега трябва да се каже: ‘съденето Господне е истина, и всеправедно е“.
И така, когато Линкълн починал от огнестрелна рана на Разпети петък — деня, в който се възпоменава разпятието на Христос — не било изненада, че много евангелски християни по онова време направили връзка между библейското събитие и съвременното покушение.
Както казва Исърман: „Да бъде убит Линкълн в момента на триумф, да бъде мъченик за каузата на съюза — много хора по онова време вярвали, че това е знак за божествения ред в събитията от периода на Гражданската война“.
Оливия Б. Ваксман, Time. Преводът и заглавието са на редакцията на ФрогНюз.
Моля, подкрепете ни.





