Реклама / Ads
Frognews НОВИНИ И АНАЛИЗИ
2| 7073 | НОВИНИ

1 милиард в Буркан банк под дюшека

1 милиард в Буркан банк под дюшека
Над 1 млрд. лева са изтеглени и скрити под дюшеците след срива на КТБ и сътресението с Първа инвестиционна банка през юни. Много от вложителите първо изтеглят, а след това връщат парите си в по-стабилни банки, други обаче не се доверяват на кредитните институции и прибират пачките в домовете си.
 

Мнозинството от хората нямат представа какво ще правят с парите и как ще ги инвестират. Някои казват, че ще ги вложат в злато, други - в недвижими имоти. Говори се и за случаи, при които в търсене на сигурно убежище, спестители са изтеглили средствата си, само за да ги дадат за съхранение в сейфа на трезора на банката, докато почувстват признаците на нормализацията, пише "168 часа"

По мнението на финансови експерти вследствие на психозата, действително по-голямата част от парите са прехвърлени в по-стабилни банки, но и значителен ресурс свободни пари е останал у масовия вложител. "Вече стана ясно - 1 млрд. лева са изтекли от банковата система. Но не бих се наел да кажа къде са отишли всички тези пари, нито в какво трябва да ги инвестират гражданите", споделя експертът Емил Хърсев.

Други специалисти са по-категорични. "Банката е като жив организъм, нейните управители и средният мениджмънт взеха всички неофициални мерки чрез забавяне, затваряне на офиси по-рано и т.н., защото, когато има психоза, подобно поведение е нормално. По тази причина не вярвам хора с по 1 или 2 милиона да са успели да си изтеглят парите. Успели са само тези, които са го направили с банков трансфер, но те не са много. Затова мисля, че преди всичко масовият вложител е успял да си изтегли парите, а неговите средства или са отишли в други банки, или са под дюшека. Това е синдром - винаги го е имало при криза, включително при голямата през 1996-1997 г.", коментира финансистът Боян Петров, който е и бивш банкер.
f Сподели t Tweet Последвайте ни в Google News
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Банки пълнят дупката в хазната 2| 5678 | Банки пълнят дупката в хазната Заловиха въоръжен нападател на банка в София 3| 5672 | Заловиха въоръжен нападател на банка в София Милиардер спира строителството на "Южен поток" 14| 5544 | Милиардер спира строителството на "Южен поток" Кабинетът "Орешарски" с прощален банкет на Витоша 4| 6156 | Кабинетът "Орешарски" с прощален банкет на Витоша

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads