До 10 години затвор за руски войници дезертьори
Законовите поправки, които за първи път въвеждат понятия като „военно положение“ и „мобилизация“ в Наказателния кодекс, бяха гласувани на три четения в един ден. Според новоприетите законови промени доброволното предаване в плен е престъпление. При първо пленяване наказанието няма да се налага, ако военният е избягал и се е върнал в частта си.
Предвижда се и засилване на наказанията за дезертьорство. За отсъствие от частта до 10 дни провинилите ще се наказват пет години затвор, за отсъствие до месец – седем години затвор. За по-дълго отсъствие от месец наказанието ще е от 5 до 10 години в затворнически лагер, вместо както досега – до пет години.
Неизпълнението на заповед по време на военно положение, по време на война, или в условия на въоръжен конфликт, или бойни действия, както и отказ от участие във военни действия, се предлага да се наказва с лишаване от свобода за срок от две до три години, уточнява руската агенция „Интерфакс“.
Наказанието за кражба и грабежи, извършени от военни, е до 15 години затвор, като извършването на престъплението по време на война се смята за утежняващо вината обстоятелство.
Моля, подкрепете ни.