Реклама / Ads
24| 1838 |19.07.2025 НОВИНИ

109 г. от рождението на героя Димитър Списаревски. Кога ще имаме авиобаза с неговотo име?

.
На 19 юли 1916 г. е роден българският боен герой Димитър Списаревски. На днешния ден преди 109 години е роден най-дръзкият български летец. Кой беше Списаревски – човекът, който избра да се сблъска с врага, вместо да отстъпи?
 

Димитър Списаревски е роден на 19 юли 1916 г. в Добрич, в семейство, прогонено от Южна Добруджа след окупацията ѝ от Румъния. Още от малък израства с дълбоко чувство за патриотизъм, вдъхновен от дядо си и героите на българската история. Учи в София, отличава се като отличен спортист и е избран за знаменосец на ІІ Софийска мъжка гимназия. Влечението му към авиацията започва още в ученическите години.







Постъпва във Военното училище, но поради буйния си характер е изключен. След лична молба до цар Борис III е възстановен и продължава пътя си до военен пилот. Обучава се в Германия, където впечатлява с уменията си, но и с непокорния си нрав. След завръщането си в България Списаревски е разпределен като изтребителен пилот, но често влиза в конфликти с началниците си заради своята независимост и неподчинение.

 

Известен е с остри позиции – спасява еврейка от арест, осъжда расовата омраза и не крие неодобрението си към подчинението пред Германия. Когато започват бомбардировките над София, Списаревски настоява да бъде включен в защитата. 

 

На 20 декември 1943 г. армада от 50 съюзнически самолета B-24 „Либърейтър“, охранявани от близо 50 изтребителя П-38 „Лайтнинг“за пореден път бомбардират София. Поручик Димитър Списаревски е един от пилотите на бойно дежурство. Поради техническа неизправност излита със закъснение. Когато достига до неприятелските бомбардировачи, въздушният бой вече е започнал. Със смела маневра той атакува американски бомбардировач Б-24 „Либърейтър“ и се врязва със своя самолет в него. От удара огромната четиримоторна машина се разпада на три части и заедно с българския изтребител се насочват към земята. Самолетът на поручик Списаревски пада на височините над село Долни Пасарел, Софийско. Извършвайки съзнателен въздушен таран, спасява града, но загива на място.

 

След 9 септември 1944 г. паметта му е заглушена от новата власт, която го приема за „герой на фашистка кауза“. Днес обаче образът му се възражда като символ на саможертва и безрезервна любов към България. 


{!!REKLAMA!!

 

От години Атлантически съвет на България настоява Трета авиационна база да бъде прекръстена от „Граф Игнатиево“ на летеца-герой Димитър Списаревски.

 

„Поради историческо невежество и натрапени ни злокачествени русофилски традиции авиобазата все още е наричана неправилно „Граф Игнатиево“, на името на руския дипломат и българомразец граф Н. П. Игнатиев", посочват те.

 

 

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 2152 |19.07.2025 Борисов се вбесява, че не е премиер. Ударите срещу кметове са от години, смята Татяна Дончева . 3| 1768 |19.07.2025 12 нови камери в Софийска област, следят за скоростта с небрандирани коли . 4| 2031 |19.07.2025 Гражданите не са информирани за цените и това ги обърква, смята Богомил Николов . 3| 2137 |19.07.2025 Сценаристи: Paramount е спряла Колбер, за да угоди на Тръмп

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads