18 дни до Шенген. Какво ще се промени от 1 януари?
Вдигането на бариерите на граничните пунктове със съседите ни - част от Шенген - не означава пълно отпадане на контрола и на правилата, предаде bTV.
Километричните опашки на Кулата през лятото принуждават много хора да избират път през Гърция през други пунктова, макар и по-дълъг.
От 1 януари все пак проверки ще има, но не на всички преминаващи, а на случаен принцип и след анализ на риска. Те няма да спират трафика на останалите автомобили. Проверките в момента се извършват на пункта на гръцка територия.
„В такива гишета, каквито са на нашия пункт. След влизането ни в Шенген, от 1-ви януари, такива проверки няма да се извършват“, казва инспектор Евлоги Поюков, зам. началник, на ГПУ-Петрич.
В момента, проверката на лек автомобил отнема между 30 секунди и 1 минута.
„Един тежкотоварен автомобил, тъй като има повече документи - транспортни, на водача и на МПС, отнема от 3 до 5 минути. От първи януари, с влизането ни в Шенген с граничните проверки и бариерите ще се случи следното – (показва как бариерата се вдига – бел.ред.)“, казва още гл. инсп. Поюков.
Когато проверките отпаднат, автомобилите ще преминават по подобен безпроблемен начин, а опашките ще останат в историята.
Ще има разлика между начина, по който ще изглеждат проверките на границата с Гърция и с Румъния.
Това е едно местата, на които Гранична полиция ще може да извършва проверки на база „анализ на риска“, след 1-ви януари. Те са предварително определени и са в рамките на 30 км от държавната ни граница.
Граничните власти напомнят, че всеки трябва да носи у себе си както лични документи, така и за автомобила, защото при всяка полицейска проверка и навътре в страната, те ще бъдат изисквани.
От МВР обясниха, че забавяне не се очаква. "Контрол ще бъде извършван на случаен принцип, по метода "анализ на риска". Автомобилите и лицата, които ще бъдат проверявани, няма да оказват влияние на транспортния трафик", обясни Илков, предаде NOVA.
Реорганизация тече и на "Дунав мост" при Русе. Тол системата и плащането за преминаването през съоръжението ще бъдат изнесени навътре в страната, а таксата за колите може да отпадне. Но след решение на централната власт.
"Това трябва да бъде решено от Министерския съвет и със законодателни промени. Има наредба, в която е необходимо да се премахне такса "Дунав мост", но всички тези мерки трябва да бъдат съгласувани с румънска страна", посочи областният управител на Русе Драгомир Драганов.
Еврокомисарят Екатерина Захариева отбеляза, че приемането ни в Шенген ще подобри живота на българите. "Оставете чисто практичното, че няма да се чака по опашки, но в крайна сметка ние заслужаваме да бъдем пълноправни членове на европейското шенгенско пространство", смята тя.
Илков от своя страна подчерта, че няма опасност България да се превърне в буфер за мигранти.
Моля, подкрепете ни.