20 години от атентата в Кербала, при който загинаха петима български военни
На 27-ми декември 2003-та година базата е атакувана от камион-цистерна. Той пробива загражденията и се взривява. Загиват петима военни. Анализите за инцидента са оповестени едва през 2014-та година и констатират слабости в комуникацията с командването от Полша, не дотам високата сигурност на базата и недостатъчната разузнавателна информация за терористичните групировки по онова време. 20 години след трагедията, министърът на отбраната по време на инцидента Николай Свинаров споделя пред БНР, че една от важните поуки е наличието на нова техника за армията.
"Виждате с каква техника сме били в Кербала. Сега не е много по-различна. Дай, Боже, наистина да получим нужното финансиране", смята той.
За разбиране за отбраната призова и полковник Тодор Даков. Сега командир на трена група Специални сили, а през 2003-та година – командир на взвод в Кербала.
"Армията има нужда държавата да стои зад нея и да я подкрепя всячески".
Парламентът подкрепи покупката на нови изтребители, машини за пехотата и кораби. Но това стана 16 години след „Кербала“. Страната ни вече е платила милиони. Но новата техника се очаква след още няколко години. Настоящият военен министър проф. Тодор Тагарев остава оптимист. Малко над 2% от БВП са парите за отбрана за 24-та година.
"Което ще ни даде възможности да развиваме и укрепваме отбранителните способности, да плащаме тези вече големи договори и да стартираме нови".
По повод годишнината в Карлово и Русе ще се състоят възпоменателни церемонии.
Ще бъде почетена паметта на загиналите военнослужещи - майор Георги Качорин и старши лейтенант Николай Саръев, както и офицерските кандидати Иван Инджов, Антон Петров и Свилен Киров.
На церемонията пред Паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм в Карлово ще присъстват министъра на отбраната Тодор Тагарев и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Венци и цветя ще поднесат военнослужещи от 61-ва механизирана бригада.
Моля, подкрепете ни.