10|
5247
|14.12.2013
НОВИНИ
2014-та - годината на трима премиери и протести
В навечерието на Коледа и Нова година трима анализатори правят равносметка на отиващата си 2014 година. В студиото на „Факторът Кошлуков" на ТВ7 акцентите на политическата 2014-та поставиха Валерия Велева, Димитър Димитров и Иван Сотиров.
С какво ще запомним отиващата си 2014 година?
Според Иван Сотиров - 2014-та ще я запомним като годината на упадъка. Според журналиста Валерия Велева - с това, че за първи път България има трима различни премиери в рамките на една и съща година.
Що се отнася до протестите в страната, които съпътстват политическите събития от лятото насам, Валерия Велева по-скоро отправи критика към протестиращите като заяви: „Тези протести нямаха кауза. Протестите не родиха лидер и това е един от недостатъците на тези протести. Ние, наблюдателите казахме - ако тези протести не родят алтернатива, не родят свои говорители, свои лидери, те са обречени на неуспех."
На това Сотиров репликира, че няма политически елит в България, който да отговори на протеста. Има тотална криза на политическата система, категоричен бе той. В този контекст упреци бяха отправени и към Реформаторския блок и десницата изобщо. Според бившия зам.-шеф на СДС Иван Сотиров за тези 25 години в Българя не се появи истинска десница.
Нямаше никакъв проблем да имаше десница, въпрос на стечение на обстоятелствата, заяви от своя страна Димитър Димитров. И тримата се не виждат Реформаторския блок като алтернатива. Димитър Димитров вида коалицията такава коалиция като генератор на политики с демократчен популизъм.
В момента те не излъчват такива политики, защото има вътрешни битки за власт. Реформаторският блок има несъвместимости, посочи слабостите на дясната формация Валерия Велева. Според нея има битка и между двете дами в РБ - Надежда Нейнски и Меглена Кунева.
Реформаторите не излъчват дори стабилност, не се излъчва перспектива за стабилност, допълни Велева.
Не е проблем, че има битка вътре в партията. Това го има навсякъде. Проблемът е морален. Не можеш да се хванеш с Даниел Вълчев и Меглена Кунева, които са били до вчера в правителството на Сергей Станишев, а сега се явяват като алтернатива, посочи Иван Сотиров.
В България трябва да има истинска десница, но за това трябва да се търси обединение, а не надхитряване, заяви Иван Сотиров. При отсъствието на солидна десница, която да реагира, тези псевдонационалистически партии ще пробият и това ще бъде голям проблем, смята още Сотиров.
Хипотезата ГЕРБ да се яви като новата голяма дясна партия също не издържа в коментарите на тримата анализатори.
Според Валерия Велева, 2014-та е и годината, в която ГЕРБ слиза от власт и твърде трудно се опитва да влезе в калъпа на опозиционна партия. Те за първи път са опозиция и твърде трудно, в сравнение с другите партии, които от управляващи са станали опозиция, се случва този преход, коментира Велева. Според нея на ГЕРБ предстои да се трансформира в нормална опозиционна партия и, по думите й, това е начинът ГЕРБ да се превърне в нормална партия.
В оценката си на работата кабинета само Велева изрази по-мека позиция.
Кабинетът мина критичната точка и показва все повече и повече стабилност, коментира Валерия Велева. Премина се в онзи стандартен режим, в който се разпределят благата, каза от своя страна Димитър Димитров в коментар на работата на кабинета. Това управление е вредно за страната, категоричен бе Иван Сотиров.
На мен много ми се иска през следващата година да намалее ожесточението и напрежението в обществото. Но това няма да се случи заради това, че виждаме в предизборна кампания, заяви в заключение Валерия Велева.
Какво ще се случи с „Атака" след скандалите с пътуванията на Волен СИдеров?
Според Валерия Велева политическото бъдеще на „Атака" е застрашено сериозно и скандалите ще рефлектират катастрофално върху „Атака".
Димитър Димитров пък предположи, че Валери Симеонов ще вземе малък превес пред „Атака" на изборите през май.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads