2022-ра е успешна за българската археология. Открита е богата колекция от разнообразни находки
В общо шестнайсет обекта са открити над 500 находки. Те обхващат: Родопите, през Сакар до Черноморското крайбрежие, включително Витоша, Плана планина и Тракийската низина. Проучваните обекти включват селищни и надгробни могили, антични и средновековни крепости. Сред най-интересните са местността "Скритата могила" близо до с. Порой, средновековният манастир на Ахтопол, крепостите Лютица, Букелон, Калята и Кокалянски Урвич.
Край поморийското с. Порой са открити множество керамични съдове, които са различни по форма и големина, кремъчни, каменни и костени оръдия на труда, части от накити и фигурки. Сред богатата колекция от находки в селищната могила се откроява интересен наниз мъниста, който е изработени от кост, датиран в каменно-медната епоха.
И тази година редовните археологически разкопки на Античната крепост "Равадиново" отново се оказаха благодатни за изследователите, които в периода 2017-2022 откриха доказателства за добре укрепен обект, който е съществувал на територията на гръцката колония Аполония Понтика. Сред тях са амфорите от Тасос, Тасоския кръг, Хиос, Менде, Милет (датирани между първата половина на V в. пр. Хр. и III в. пр. Хр.).
Подводната археологическа работа в акваторията на Бургас и региона също се нарежда сред най-интересните проучвания през годината. Що се отнася до северното Черноморие, и през това лято проучванията на средновековна столица на Добруджанското деспотство – великолепната Калиакра, доказаха, че тя е незаменима част от богатото културно наследство на страната ни.
Друг интересен акцент на археологическата 2022 година са и откритията в Източните Родопи, в Ивайловградско, направени по време на редовните проучвания на Късноантична и средновековна крепост в местност "Балък дере". В богатата колекция от находки са бронзов съд за религиозни обреди (патера), глинена лампа с кръгъл резервоар и бронзова монета на император Проб (276-282г.), както и три монети от V в., които потвърждават хипотезата, че крепостта е започнала да действа именно в началото на V в.
Всички тези открития могат да бъдат разгледани до края на м. март 2023г. в експозицията "Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2022" в Националния исторически музей.
Моля, подкрепете ни.