Реклама / Ads
1| 3805 |13.06.2025 НОВИНИ

25 сръбски учени поискаха оставката на Вучич

.
Александър Вучич
25 членове на Сръбската академия на науките и изкуствата подписаха петиция, с която призовават за оставката на президента Александър Вучич, съобщи „Данас“.
 

„Водени от най-висшите интереси на народа и държавата, дълбоко загрижени за бъдещето на Република Сърбия, публично изискваме оставката на президента на републиката Александър Вучич поради краха на демократичните, институционалните и социалните основи на нашата страна“, се казва в петицията.


Академичните среди посочват, че през последните години са станали свидетели на срив на избирателния процес поради манипулиране на избирателни списъци, купуване на гласове и злоупотреба с държавни ресурси.


Те се оплакват и от контрола върху прокуратурата и съдилищата, което сериозно поставя под въпрос правната сигурност на гражданите.


Освен това, подписалите обръщат внимание на потискането на свободната преса и медийния плурализъм, както и на узурпацията на националните телевизионни честоти и превръщането на общественото радиоразпръскване в инструмент на правителствената пропаганда.


В петицията режимът на Вучич е обвиняван и в прекомерно заемане на средства без обществено обсъждане и контрол, което заплашва икономическата стабилност и бъдещето на бъдещите поколения; в укриване на криминални дела, които разтърсват обществото, и в защита на отговорните лица; в появата на мащабна корупция, фалшифицирани търгове и пълна липса на прозрачност в работата на държавните органи; в разрушаването на основните стълбове на обществото - образование, здравеопазване, наука, култура и изкуство, които са в състояние на хронична криза и пренебрегване.


„Искаме оставката му не по политически причини, а заради моралната отговорност, която чувстваме към гражданите и бъдещето на Сърбия. Вярваме, че никой, дори президентът, няма право да разрушава демократичната система и да застрашава държавните и обществените интереси в името на лична или партийна власт“, ​​отбелязват академиците.


Те смятат, че оставката на Александър Вучич е единствената възможна стъпка към отваряне на пространство за диалог, възстановяване на институциите и доверието на гражданите в държавата.


Припомняме, че мащабни протести продължават в Сърбия повече от шест месеца. Те бяха предизвикани от трагедията на жп гарата в град Нови Сад на 1 ноември 2024 г., която отне живота на 16 души. Протестиращите обвиняват правителството в корупция и неефективно управление на държавните институции, които до голяма степен са под контрола на Вучич.


На този фон самият Вучич допусна възможността за предсрочни парламентарни избори .

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 50 |16.12.2025 15 дни до еврото: Какво да знаем около Нова година? . 0| 420 |16.12.2025 Коледните влакчета тръгват по улиците на София . 0| 454 |16.12.2025 Предсрочни избори в Сърбия след година протести, водени от студенти . 0| 438 |16.12.2025 КС допусна за разглеждане делата за отнетите правомощия на президента в службите за сигурност

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads