Реклама / Ads
6| 2831 |05.11.2024 НОВИНИ

269 на 269 - Какво се случва, ако противно на очакванията Тръмп и Харис се окажат с равен брой гласове?

.
Източник: БГНЕС
Америка решава кой ще бъде новият ѝ президент. Победителят и бъдещ стопанин на Белия дом трябва да получи подкрепата на мнозинството от 538-те делегати. Но какво се случва, ако противно на очакванията Доналд Тръмп и Камала Харис се окажат с равен брой гласове - 269 на 269?
 

За разлика от членовете на Конгреса на САЩ, които се избират пряко от избирателите, президентът на САЩ не се избира чрез пряко национално гласуване.

 

Вместо това, когато американците гласуват, те посочват „делегати“ от своя щат. На втория етап делегатите трябва да пуснат бюлетина за този кандидат, който е спечелил повече гласове от гражданите в техния щат.

 

Независимо дали в Тексас, например, за Доналд Тръмп бюлетина пуснат 51% или 90% от гласувалите, той би получил всичките 40 тексаски делегати.

 

Броят на делегатите в Избирателната колегия е 538. За да спечели надпреварата и да стане новият президент на САЩ, на единия от кандидатите са необходими 270 електорални гласа, което е мнозинство.







Но какво се случва в изключително малко вероятния случай, в който и Тръмп, и Харис получат по точно 269 гласа?

 

Конституцията на САЩ е предвидила разпоредби за този само теоретично възможен сценарий, пише германското издание Focus online. След това решението отива в Камарата на представителите на САЩ, долната камара на Конгреса на САЩ.

 

В Камарата на представителите има 435 представители от щатите, пропорционално на броя на населението им, например 1 представител от Аляска или 52 от Калифорния.

 

При президентски избори всички представители на всеки от 50-те щата трябва да се споразумеят за кандидат. Това означава, че този, който спечели 26 делегации, ще стане президент.

 
Републиканците около Доналд Тръмп в момента имат предимство: те контролират 26 от т.нар. делегации, докато демократите около Камала Харис контролират 22. В два щата (Минесота и Северна Каролина) броят им е равен.

 

Днес обаче ще бъдат преизбрани и всички места в Камарата на представителите. Според анализ на портала „538“ на американската телевизионна компания ABC преднината на лагера на Тръмп може дори да се увеличи.

 
При равен брой гласове подобна процедура ще определи и кой ще стане вицепрезидент - в случая демократът Тим Уолц или републиканецът Джей Ди Венс.

 

Решението обаче се взима в Сената на САЩ. Всеки от 100-те сенатори има един глас. Кандидатът, който получи 51 гласа, печели.







Тъй като гласовете в Камарата на представителите и в Сената са независими, теоретично дори е възможно президентът и вицепрезидентът да принадлежат към различни политически партии.

При сегашните правила такъв сценарий за президентския пост се е случвал само веднъж: на изборите през 1824 г. нито един от четиримата кандидати не печели мнозинството от 131 от тогавашните 261 гласа в Избирателната колегия.

 

Тогава Камарата на представителите е трябвало да вземе решение между първите трима кандидати. През февруари 1825 г. държавният секретар Джон Куинси Адамс печели тогавашното мнозинство от 13 делегации и става шестият президент на САЩ.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 15| 3367 |05.11.2024 МВнР привика посланика на КНДР да обясни, защо севернокорейски войски съучастничат на Русия срещу Украйна . 2| 2707 |05.11.2024 Германският външен министър: Руската окупация означава безчовечност и терор . 8| 2693 |05.11.2024 БСП иска Радев отново да може да формира служебни правителства . 3| 2659 |05.11.2024 Борис Писториус алармира, че германската армия е изправена пред недостиг от 6 млрд. евро

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads