3 месеца преди изборите в Германия: Очаква се социалдемократите да номинират Шолц за кандидат-канцлер
Официалната му номинация идва, след като партията беше разделена от двуседмични разгорещени дебати относно това дали много по-популярният министър на отбраната Борис Писториус трябва да бъде номиниран за кандидат вместо Шолц, който мнозина членове на лявоцентристката партия смятат, че трябва да се откаже.
В четвъртък обаче Писториус открито потвърди, че не иска да бъде номиниран за канцлерския пост, като по този начин проправи пътя за номинацията на Шолц.
Военният министър е един от тридесет и тримата членове на изпълнителния съвет на партията с право на глас, които днес ще вземат решение за кандидатурата на канцлера.
Шолц е третият кандидат за канцлер, който ще бъде издигнат от една от партиите за предстоящите избори на 23 февруари, след като кандидатурите на лидера на ХДС/ХСС Фридрих Мерц и на вицеканцлера Роберт Хабек от „Зелените“ вече бяха обявени.
Предвижда се на 7 декември изпълнителният съвет на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ да номинира лидера на партията Алис Вайдел за свой кандидат за канцлер. Това на практика означава, че за първи път на федерални избори ще се явят четирима кандидати за канцлер.
Издигането на кандидатурата на Шолц за канцлер обаче е рисковано начинание за социалдемократите предвид това, че в допитванията те имат само 15 процента. Преди тях са християндемократите с 33 процента и крайнодесните от „Алтернатива за Германия“, които имат 18 процента, посочва Франс прес.
Шолц е възприеман като лицето на провала на едно правителство, белязано от постоянни вътрешни спорове. Той вероятно е най-слабият кандидат за канцлерския пост и най-малко подходящият кандидат на социалдемократите в сравнение с всички, издигани техни кандидати досега в партийната история, пише германското издание „Шпигел“.
Шолц е известен с прозвището „Шолцомат“ заради монотонния си глас и безкрайните си фрази. Сега стратегията му за спечелване на изборите е да се представи като сдържан по отношение на военната подкрепа за Украйна, разчитайки да извлече дивиденти от вкоренения у германците пацифизъм след ужасите по времето на нацистите. В Германия има и проруски настроения, които не бива да се пренебрегват също.
Според неотдавнашно допитване на обществената телевизия А Ар Де 61 процента от германците подкрепят решението да не се доставят на Украйна ракети „Таурус“, които могат да нанасят дълбочинни удари по руска територия. Тази позиция противоречи на позицията, възприета от други съюзници на Украйна, като САЩ, Франция и Великобритания.
Моля, подкрепете ни.