41 организации питат: Кога държавата ще приложи закона срещу домашното насилие?
От коалицията посочват, че механизмът, изработен от Националния съвет за превенция и защита от домашно насилие, е жизненоважен, тъй като чрез него се осигурява координация между органите на изпълнителната власт, местното самоуправление и неправителствения сектор. Липсата на действия по разглеждането и одобрението му демонстрира институционална толерантност към домашното насилие, заявяват организациите. Те задават въпроси и за неяснотата около обявените 450 000 лв., предназначени за борба с домашното насилие през 2024 г., от които до момента няма отпуснати средства за неправителствения сектор.
Коалицията подчертава, че Координационният механизъм е ключов за гарантиране на синхронизирани действия при случаи на домашно насилие,
включително спешна защита на жертвите, своевременна реакция и мултидисциплинарен подход. Механизмът включва правила и процедури за действие на институциите в различни етапи на развитие на всеки случай и ясно разпределя отговорностите между участниците.
Организациите обръщат внимание на нарастващата практика за назначаване на ключови позиции, свързани с борбата срещу домашното насилие, на лица без необходимата експертиза. Те посочват, че това подкопава ефективността на държавната политика в тази сфера и уронва доверието в ангажимента на институциите да предприемат реални действия.
Коалицията призовава за спешно разглеждане и приемане на механизма, като подчертава необходимостта от ефективна държавна намеса, за да се осигури адекватна защита и подкрепа на пострадалите и лицата в риск.
Припомняме, от началото на 2024 г. са регистрирани 2204 престъпления, свързани с домашно насилие, което е с 54% повече спрямо миналата година. Значително е увеличението на случаите с нанесени леки и средни телесни повреди – с 130%. През 2024 г. са издадени 4320 заповеди за защита, което представлява ръст с около 19% спрямо 2023 г. Най-голямо увеличение се наблюдава в София, Пловдив и Варна.
Моля, подкрепете ни.