2|
4919
|28.06.2010
НОВИНИ
80 хил. престъпления без наказание
Според заместник-главния прокурор Валери Първанов през миналата година около 80 000 са спрените дела.
Много малък процент от тях са с известен извършител. Това означава, че много малък процент ще бъдат разкрити, а голяма част от тях ще останат ненаказани. По думите на Първанов вината за това трябва да носят всички – от редовия гражданин до прокурора. Според него обществото е обхванато от “пълна апатия и незаинтересованост”, което връзва ръцете на прокуратурата, която не може да събере годни доказателства. Общо делата за миналата година са 121 140, отчитат от прокуратурата.
Първанов призна и друго. “Ние сме още в 19 век по обработване на доказателства от местопроизшествията”, каза той. Липсата на модерна техника на разследващите не им позволява да съберат достатъчно годни доказателства и да открият извършителите на престъпления. За това свидетелства и процентът разкриваемост на кражбите през изминалата година – едва 17-18%. 12 хил. са лицата осъдени за шофиране в нетрезво състояние. Общата разкриваемост на престъпленията е малко под 50%, но процентът се вдига предимно от престъпления като шофирането в пияно състояние и причиняване на пътнотранспортно произшествие.
Зам.-главният прокурор бе категоричен също, че “не може в Наказателния кодекс да се съдържат 74% престъпления, които се наказват с глоби”. Само за 2009 година 8800 лица са осъдени на затвор, а по европейските изисквания капацитетът на българските затвори не може да превишава 4000 човека. Първанов посочи също, че от 1 януари 2011 година България ще приеме близо 3000 българи осъдени в страни от Европейския съюз. Това допълнително ще натовари местата за лишаване от свобода.
Наблюдава се ръст на икономическите престъпления, отчитат от прокуратурата. За миналата година са внесени 45 147 обвинителни акта в съда. 10% от делата се гледат по съкратеното съдебно следствие, а 50% от всички дела приключват със споразумение.
Делата с висок обществен интерес пък са 5.8% от всички за 2009 година. С 6 пъти са нараснали процесите за престъпления срещу еврофондовете, делата срещу организираната престъпност пък са с 41 повече от предходната година, което прави 142 общо, със 101 са се увеличили процесите за корупция.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads