Адвокат Петър Славов: Натрупва се усещане, че парламентът забравя редовия гражданин
Когато се изберат комисиите, депутатите трябва да започнат разглеждане на законопроекти, които в минали парламенти са минали на първо четене. Да има една базова основа на съгласие, за да се придвижи законодателната дейност".
Това каза в ефира на БНР адвокат Петър Славов, член на Висшия адвокатски съвет, бивш депутат.
И посочи като важен законопроект, приет на първо гласуване в един от предишните парламенти - намаляването на т.нар. "наказателна лихва" за забавени плащания на гражданите.
"Натрупва се усещане за несправедливост у обществото, че парламентът забравя редовия гражданин и не се грижи за неговите интереси".
В предаването "Неделя 150" Славов подчерта, че гражданските организации трябва да бъдат активни и да следят всяка стъпка на Народното събрание да си спазва обещанията:
"Има внесени поне три законопроекта за защита от домашното насилие. Има предложения за промени в Закона за движение на пътищата. Тези неща не трябва да се забравят от депутатите. Те могат да свикват извънредни заседания, а не да работят лежерно, ако искат хората да са активни и да гласуват на следващите избори".
Като положителна черта на парламента той посочи опита за бягство от персонификация на проблемите.
"Трябва антикорупционната комисия да бъде разделена. Хубаво е да спре практиката този орган да се избира от парламента. Не силните на деня да си избират антикорупционния орган и така да могат да го превръщат в политическа бухалка срещу несъгласните с тяхната политика.
Да има паритет на представителството в тази комисия, за да не е пряка проекция на политическото мнозинство в парламента. Комисията трябва да бъде конституирана, да има легитимно избрано ръководство".
Според него е скандално да не се чува нищо за поправките на поправките на Изборния кодекс.
"Това трябва да бъде поставено на дневен ред от партиите на промяната. След като виждаме трансформацията в поведението на ГЕРБ относно законопроекта за отговорността на главния прокурор, да се надяваме, че и тук има преосмисляне", заяви още той.
Моля, подкрепете ни.