Реклама / Ads
0| 1393 |07.02.2025 НОВИНИ

Адвокат и психиатър за грижата за психичноболните - пропуските и ролята на държавата?

.
Д-р Веселин Герев, адв. Мария Петрова
Не всеки, който не ни харесва и който ни изглежда опасен, трябва да бъде "въдворен в психиатрия" - такова нещо не трябва да допускаме. Законът дава ясни критерии и дава ясна оценка на това кой трябва да постави едно лице за задължително лечение. Това е една съдебна процедура, която изисква срокове. Това коментира по БНТ Мария Петрова - адвокат по медицинско право.
 

"Ние се въртим в един патологичен кръг. От една страна, спазвайки български конституционални, европейски норми - не можем да поставим някого принудително да се лекува, ако не сме минали тази процедура. Отделно, няма как против волята на един пациент ние да го държим и да го медитираме. В същото време, ако неговата свободна воля е в посока да си тръгне от психиатрията или от лечебното заведение започват едни обвинения към лекарите и към лечебните заведения - вие защо не го държахте, защото той може да е опасен за себе си и за околните", обясни адвокат Мария Петрова.

 

Тя уточни, че ако има съдебно решение за срока, в който трябва да се лекуват задължително в психиатрия, пациентите не могат да напускат по собствено желание.

 

Според психиатъра д-р Веселин Герев, до 1997 г. се е работила на диспансерен принцип - метод, измислен във Франция и който все още повечето страни в Западна Европа ползват и работят по него.

 

"Той включва наблюдение, активно издирване, лечение и проследяване на състоянието на всички хора с психични отклонения в случая и особено тогава, когато имат обществено опасни действия. В този ред на мисли след 1997 г., когато всички диспансери станаха търговски дружества, много от членовете в Закона за здравето и НПК отпаднаха с идеята да се спазват правата на хората, страдащи от психични разстройства. Не се отчита обаче и това, че давайки им толкова много права, фактически ние защитаваме тях, а всички членове на обществото страдаме, защото не сме защитени и защото можем да пострадаме във всеки един момент", подчерта д-р Герев.

 

По думите му, процедурата е много бавна и тромава - тя тръгва от близките, които трябва да подадат сигнал в прокуратурата, прокурорът да назначи проверки и експертизи, да се мине през съдебно дело и чак тогава човекът да подлежи на лечение.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 1479 |07.02.2025 Управляващите предлагат пълна забрана на вейпинга . 6| 1536 |07.02.2025 Премиерът Желязков за бюджета: Важно е да увеличим приходите, а не разходите . 0| 1461 |07.02.2025 Доц. Михаил Околийски: Психиатрията остава задният двор на медицината у нас, подходът е катастрофален . 7| 4917 |07.02.2025 Тъмни задкулисни договорки, мафия, политическо безвремие. Защо ще продължим да се возим със съветските мотриси от 70-те?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads