Аптеките станали магазини, контролът е нулев: Лекари и фармацевти продължават сблъсъка за е-рецептите
"Това са лекарства, които не могат да бъдат заместени генерично, а е едно и също лекарство. Лекарят е предписал определен НЗИС код. Лекарството с друг НЗИС код е същото, съставът е същият, броят таблетки е същият, но не можем да го заменим. Лекарите не знаят какво има на пазара и какво не", коментира пред Нова телевизия Николай Костов, председател на Сдружение "Асоциация на собствениците на аптеки".
"Българският лекарски съюз отдавна настоява всички лекарства, с които България разполага, да бъдат публични. Оказа се, че това е страшен проблем и не могат да ни информират. Така аз ще знам какво да предпиша. Нямаше да има такъв проблем, който се случи от неделя за понеделник", коментира на свой ред д-р Николай Брънзалов от БЛС.
"Вие кажете защо тези данни ги няма", допълни той в отговор на журналистически въпрос и припомни, че БЛС отдавна са казали, че системата все още не е готова за въвеждането на е-рецептите.
"Това е част от дигитализацията, която ние подкрепяме. Но не знам кой мъти главите по министерствата. Имаме предположения", коментира д-р Брънзалов, но отказа да уточни.
"Има голяма разлика между регистрираните у нас лекарства и между наличните. Лекарите наистина не знаят. Няма система, която да им показва наличните лекарства. В техния софтуер са само регистрираните. Има опаковки, които даже не съществуват на пазара", обясни Костов.
Според Брънзалов контролът за отпускането на лекарства е буквално нулев и аптеките са "като магазини".
"Как стана така, че от неделя за понеделник изчезнаха лекарства?", попита Брънзалов и обясни, че обвиненията към лекарите в схемаджийство с фирми са несъстоятелни.
"Каквото и ще да прави фирмата от така наречените "екскурзии", след като лекарят пише едно, аптеката свободно дава генерик", коментира д-р Брънзалов.
"Настояваме поне тези лекарства, които се въведоха императивно, с които разполага България, да бъдат на публично място, да знам какво да предписвам там. Не ме интересува - складове, фирми. Няма да се връщат пациенти, да се звънят телефони", категоричен беше Брънзалов.
Проблемът
Всъщност електронните рецепти за антибиотици се превърнаха в конфликт между лекари и фармацевти, който ескалира вчера заради огромния брой върнати пациенти, на които трябваше да бъде издадена нова рецепта заради липсващи в мрежата антибиотици. С е-рецептата фармацевтът няма право да предложи генерик, освен ако лекарят изрично не е посочил, че това е възможно. От БЛС са категорични, че това не трябва да става без санкцията на лекар и поискаха е-рецептите за антибиотици да бъдат отменени до изчистването на съмненията за търговски зависимости.
“Потресени сме от това, че явно при изписването на хартиена рецепта тази практика се е случвала масово, но не можеше да бъде санкционирана, защото никой не пазеше рецептите”, посочиха от БЛС.
Моля, подкрепете ни.