Реклама / Ads
5| 2168 |07.08.2025 НОВИНИ

Арестуваха американски войник за шпионаж в полза на Русия

.
танкове „Ейбрамс“ Източник: БГНЕС
Арестуваният се е опитвал да предаде информация за танковете „Ейбрамс“ в замяна на руско гражданство.
 

22-годишният Тейлър Адам Лий, който служи във Форт Блис, Тексас, е подведен под отговорност за опит за предаване на информация, свързана с националната отбрана и за изнасяне на подлежащи на контрол технически данни.

 

„Днешният арест е послание към всеки, който мисли да извърши измяна срещу САЩ, особено към военнослужещите, които са дали клетва да бранят родината ни. ФБР и нашите партньори ще направят всичко по силите си да защитят американците и да опазят класифицираната информация“, каза в изявление помощник-директорът на отдела за контраразузнаване на ФБР Роман Рожавски.

 

Лий още не е отговорил на обвиненията. Прокурорите обвиниха войника, който има най-високо равнище на достъп до секретна информация, в опит да предаде на руското правителство информация за експлоатацията и уязвимостите на танк M1A2 „Ейбрамс“, основния боен танк на САЩ, в замяна на руско гражданство.

 

През юли Лий е предал SD карта, съдържаща документи и информация за танка и други военни операции на САЩ, на човек, когото е смятал за руски разузнавач. Според прокуратурата документите са съдържали технически данни, които Лий не е имал право да предоставя, а някои от тях били маркирани като „контролирана некласифицирана информация“.

 

„Войниците, които нарушават клетвата си и се превръщат във вътрешна заплаха, неминуемо ще бъдат заловени и изправени пред правосъдието, а ние ще продължим да защитаваме персонала на армията и да пазим оборудването“, каза бригаден генерал Шон Стинчън, оглавяващ Командването на контраразузнаването в армията.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2146 |07.08.2025 До 34° в четвъртък и умерен вятър в Източна България . 27| 2669 |07.08.2025 Последен шанс или поредна дъвка: Тръмп, Зеленски и Путин на „шест очи“ за спиране на войната . 2| 2564 |06.08.2025 Мода с рискови слънчеви изгаряния, Франция атакува TikTok . 0| 2464 |06.08.2025 ChatGPT изготвя планове за наркотици, крайно гладуване и предсмъртни писма

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads