На Асен Василев бил предложен пост екоминистър или министър без портфейл
Днес стана ясно, че от партията на Слави Трифонов са поканили трима служебни министри да се присъединят към проектокабинета им, но те са отказали. Това са министърът на финансите Асен Василев, министърът на икономиката Кирил Петков и министърът на образованието проф. Николай Денков.
„Реално, когато предложиха ние да се присъединим към тяхното правителство, въпросът беше, че на министъра на финансите не му беше предложен този пост поради разлика във вижданията каква да бъде финансовата стратегия на държавата“, обясни Петков.
Той отбеляза, че на Асен Василев е предложен пост министър на околната среда или министър без портфейл. „Ние решихме, че е по-добре да е човек от техния екип. Явно имат различна визия за част от идеите“, отбеляза Петков.
„Винаги съм казвал, че за мен е чест през последните седмици да съм човекът, който представлява данъкоплатците. Много се радвам, че имахме тази възможност, с удоволствие бих помагал пак. За мен е важно България да бъде напредничава държава, да имаме много по-големи успехи и вярвам, че можем“, заяви служебният министър на икономиката.
Според него министерството на финансите и министерството на икономиката реално вървят ръка за ръка, защото по думите му не може един министър на икономиката да си измисля някакви стратегии без да са финансирани от бюджета.
„Пожелаваме му успех, нормално е различни хора да имат различни визии, надявам се, че ще успеят. Нашите виждания са, че или го правим по начин, по който ние сме убедени, че е най-правилният или няма да пречим. Не сме участвали в изборите, така че не можем да имаме други претенции“, коментира Кирил Петков.
За идеята на ИТН Българската банка да развитие да се приватизира, Петков посочи, че според него е хубаво тази банка да съществува. „Обаче като абсолютно прозрачна, за малкия и среден бизнес, с лимит от 5 млн. и новия професионален мениджмънт, да финансира малки иновативни компании“, посочи той.
„Тази банка трябва и има възможност да остане във вида, в който в момента я докарахме след 8 седмици борба. Банката, както беше преди ние да влезем, нямаше никакъв смисъл за българската икономика и общество“, коментира Петков.
Според него е много добре да имаме такъв инструмент. „Не случайно големи икономики като Канада имат Банка за развитие. Те всъщност имата една определена функция – малките предприятия, които са иновативни и рискови, които не могат да вземат нормални кредити от търговските банки, да имат място, където да отидат“, отбеляза още Кирил Петков.
„За магистралите първият приоритет, върху който бих се концентрирал, не са толкова тол системи и концесии, посочи той за плана на ИТН магистралите да бъдат концесионирани и достроени. „За мен по-голям приоритет е да се спрат кражбите, отклоняването на средства и да сме сигурни в качеството на магистралите“, смята Петков.
„Реално тези милиарди, които видяхме, че бяха минали без обществени поръчки, това трябва да се спре. Ние – екипът аз, Асен Иванов и проф. Николай Денков, вярваме, че първа цел е да се спрат кражбите, след това да се преструктурират интуициите така, че да могат да работят и след това да вкарваме елемента на положителен бюджет, да няма дефицит и т.н. Просто е различна визията“, обясни още Кирил Петков.
„Искам да поздравя екипа на ИТН за добрите изборни резултати, които постигнаха. Ще стискам палци след някоя и друга седмица, когато се върна в частния сектор, да видим, че се справят добре“, добави той.
Служебният икономически министър отбеляза, че правителството продължава да работи следващите седмици.
„Всеки един ден трябва да имаме реални резултати, нищо не се е променило във визията на служебния кабинет. Имаме отговорност и не можем по никакъв начин да забавим нейния ход. Надявам се, че България ще продължи по посоката, която това служебно правителство зададе“, заяви Петков.
Моля, подкрепете ни.