Ася Петрова: Делото „Килърите” мина в историята с 3 доживотни присъди
За 2 години извършихме поредици от проверки за притежание на оръжие и боеприпаси. Установихме неефективен контрол от страна на МВР. Имаше стотици разрешителни с изтекъл срок. Липсва единен електронен регистър, който е задължителен по закон. Това пречи на МВР да си върши работата. Обясниха ми, че нямат достатъчно бюджет за това. Обещават, че списък на лицата с оръжие ще бъде направен до края на 2018 г.
Над 340 000 е регистрираното оръжие. 124 000 са оръжията на физически лица с цел самоотбрана, като в тази бройка не влиза ловното. Издаването на разрешително за оръжие с цел самоотбрана е крайна мярка. Заявителят трябва да докаже, че животът му е застрашен, за да има разрешително за оръжие. Разпоредили сме да бъдат иззети 6191 оръжия.
Ася Петрова коментира и темата за опасните язовири: Имаме нови сигнали за опасни язовири – те са от неправителствени организации, от граждани. Те ни сезират за проблеми със стените. Освен яз. Бели Извор, където установихме бездействие на институциите от години, в подобно състояние е яз. Огняново.
Делото „Килърите” мина в историята. Петър Стоянов, Васил Костов и Георги Вълев са с доживотни присъди без право на замяна, заяви зам.- главен прокурор Петрова, която е обвинител по делото.
Помня споделеното от вдовицата на Рачев, че ако Върховният съд потвърди присъдите, капчица надежда ще се възвърне към държавността. Така аз смятам, че доверието ще започне да се възстановява, посочва Ася Петрова.
Моля, подкрепете ни.