Реклама / Ads
0| 1741 |20.05.2025 НОВИНИ

Асоциация на банките: Банковият сектор вече е част от еврозоната

.
Банките практически са в еврозоната
Асоциация на банките в България заявява категоричната си подкрепа за присъединяването на Република България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Това се казва в становище на организацията.
 

Асоциацията приветства продължаващото изпълнение на критерия за членство в еврозоната относно ценовата стабилност. Отчетените данни в държавите-членки през месец април потвърждават тенденцията за съществено понижение на инфлацията у нас в последните месеци.

 

Това категорично доказва, че България напълно и трайно отговаря на изискванията за членство в еврозоната. Държавата ни е с едно от най-ниските нива на дълг – към края на годината съотношението Държавен дълг към БВП е 24.1%, значително под средното ниво на ЕС от 81%. Бюджетният дефицит е в рамките на 3%, дългосрочният лихвен процент за оценка на степента на конвергенция към края на месец март е 3.9294. България отчита и забележителен икономически растеж от 3,1% за първото тримесечие, който ни поставя сред водещите места в ЕС.


България безрезервно и последователно полага усилия към пълноправно членство в Европейския съюз – както със заявената Преговорна позиция и Допълнителните информации към нея по глава 11 “Икономически и валутен съюз” от 2001 г., Предприсъединителните икономически програми за периодите 2002-2005 г. и 2004-2007 г., така и препотвърждавайки ангажимента за бъдещо приемане на единната европейска валута с Договора за присъединяване, в сила от 1 януари 2007 г. Асоциацията на банките в България застава твърдо зад убеждението, че приемането на единната европейска валута от 1 януари 2026 г. е логичният финал на последователните и консолидирани усилия както на държавата, така и на целия банков сектор.


С приемането на еврото, България ще премине от режим на Паричен съвет към участие в общия валутен съюз на ЕС. Този преход ще подпомогне икономическото развитие, ускоряването на реформите и ще повиши благосъстоянието на обществото. Присъединяването към еврозоната ще има значително положително влияние върху българската икономика, както за гражданите, така и за бизнеса. Гражданите и бизнеса ще усетят предимствата не само чрез намалени трансакционни разходи, но и чрез създаване на по-благоприятна инвестиционна среда. Очаква се и активизиране на местните и чуждестранните инвестиции, което ще стимулира заетостта и ще подкрепи икономическия растеж.


Присъединяването на страната ни към еврозоната ще допринесе за активизиране на международната търговия и ще улесни достъпа на българските компании до нови пазари. Тези процеси биха допринесли и за по-бърза конвергенция с останалите европейски държави.


От 2020 г. България е член на Единния надзорен механизъм и Валутен механизъм II (ERM II), поради което банковият сектор практически в голяма степен вече е част от еврозоната. Банките са напълно подготвени да посрещнат еврото като новата национална валута на страната, а също и като символ на по-задълбочената ни интеграция с Европейския съюз. Еврото е официална валута в 20 европейски държави, които обхващат около 350 милиона души. АББ заявява категоричната си подкрепа за присъединяването на Република България към еврозоната от 1 януари 2026 г.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 1598 |20.05.2025 Китай налива 500 млн. долара в СЗО през следващите 5 години . 1| 1770 |20.05.2025 Край на скролването: Европа обявява война на социалните мрежи за деца. А България? . 0| 1753 |20.05.2025 Всичко за матурите, които очакват 50 000 зрелостници . 1| 1683 |20.05.2025 Брекзит и след него: Европейска отбрана с британско участие?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads