България намалява с 50 000 души годишно
Това заяви пред бТВ доц. Елица Димитрова, демограф към Института за изследването към БАН.
„Големият въпрос е кога й се ражда на българката при какви условия и къде. Много млади хора избират избират съвсем целенасочено да отидат да живеят в чужбина и да родят там, както и да отложат. Сред характеристиките общества, към които ние очевидно се числим според тези развития, са да родиш дете тогава, когато можеш да се грижиш за него, то да е материално осигурено и да си постигнал определен икономически и професионален статус“, коментира социалният антрополог Харалан Александров.
Според него това е добра новина, но ако продължава със същия темп, това ще изкриви в дългосрочен план структурата на населението в България. Харалан Александров коментира още, че в държавата трябва да има социални и икономически местни политики, с които да бъде стимулирано раждането.
„Трябва да измине годината, за да може добавят данните в НСИ и след това да се добавят и децата, родени в чужбина. Така че е въпрос на техническо време, което е необходимо, за да може да се обработят тези данни“, коментира Димитрова по повод това, че регистърът на ражданията не работи.
Според нея се увеличава делът на майките над 40 г. Димитрова припомни, че от 90-те години в България има процес по отлагане на второто раждане.
Тя добави, че средно годишно с около 1 000 са по-малко са децата, които се раждат у нас. Елица Димитрова отбеляза, че в България съжителстват различни модели на възпроизводство. Според нея България е една от страните в Европа с най-високите показатели за тийнейджърска раждаемост. И добави, че през 2017 г. около 3 000 са децата, родени от майки под 18 г.
Моля, подкрепете ни.