Реклама / Ads
10| 23647 |30.03.2025 НОВИНИ

България отново на дъното в класацията на PISA

.
Източник: личен архив
От 2022 г. насам българските ученици водят класацията за най-неграмотни сред връстниците си в европейския съюз.
 

На челно място в класацията PISA по математика са учениците от Сингапур и Естония. В тази зелена зона са и повечето европейски страни.


Средният резултат в световен мащаб е 472 точки. България се намира под него - с 417 точки.


На дъното са Парагвай и Камбоджа. Разликата между Камбоджа и България е 81 точки, а между България и първенеца – Сингапур - 158.


Ако сравним България и в другите дисциплини, виждаме, че учениците ни отново са под средното ниво. По четене изоставаме със 72 точки до средното ниво в Европа, а по природни науки - с 64 точки.

 

За да се провери дали са успели да повишат знанията си, 9600 деветокласници от 211 училища ще бъдат подложени на международното изследване и тази година. Образователното министерство създаде платформа с тестове по формата на PISA, с която да помогне на учениците.


Преди три години България е на последно място сред държавите в ЕС по математика и на предпоследно по четивна грамотност и природни науки.







„Казусите са такива, че трябва да можеш практически умения да покажеш. Там нашите ученици все още за съжаление не се справят добре”, казва Неда Кристанова от Института по образованието към МОН пред Нова телевизия.


За да подобри резултатите и да улесни подготовката на учениците, Министерството на образованието създава приложение с въпроси от предишни издания на PISA. „Платформата е онлайн и там сме качили задачи от изследването през годините, които са разсекретени. Изгледът на платформата много се доближава до това, което ще е PISA”, посочва още тя.


Тази година основният акцент в изследването ще са природните науки. Затова и в поместените в платформата на МОН примерни тестове най-много са въпросите в тази област.

 

„Децата в нашата образователна система винаги очакват да ги питаме нещо сложно. А всъщност те сами в момента се убедиха, че са елементарни въпросите”, споделя преподавателят по химия Надежда Танева.
Светослав, Стела и Христо не се притесняват за предстоящия изпит. „Не, не се притеснявам, тъй като смятам, че то може да покаже реално начина на мислене на учениците. Не е нужно да се зазубря информация, а по-скоро да покаже логическо мислене”, казва Светослав.







Деветоuласниците не изпитват затруднения при използването на приложението PISA.BG. „Показвам им примерни варианти от минали години. Възползваме се от тази платформа PISA.BG. Справят се, ориентират се по графики, по изображения. Този път очаквам да са доста по-добри резултати”, казва преподавателят по биология Мариана Салайета.


„Не мисля, че някой ще има проблем с нея, тъй като е добре направена, можеш да си проверяваш отговорите”, обяснява ученичката Стела.


В Международно проучване PISA участват ученици на 15-годишна възраст от 80 страни. Оказва се, че някои от тях отдавна се подготвят за изследването.


„Откакто ходя на училище, първи клас, защото въпросите са, както казаха моите съученици, обща култура. Човек се учи, докато е жив”, добавя гимназистът Христо.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 12| 5136 |30.03.2025 Димо Гяуров: Чуваме сериозни предупреждения от западноевропейските служби за опасност от класическа диверсия . 14| 2984 |30.03.2025 "Разгневен" на Путин, Тръмп заплашва с мита за руския петрол . 1| 3173 |30.03.2025 Защо дрехите втора ръка стават все по-привлекателни? . 8| 2474 |30.03.2025 Обмислят създаването на туристическа полиция

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads