България поиска повече свои представители в Европейската прокуратура
Мотивът на България е “многото работа”, с която двама прокурори не биха могли да се справят, посочват още на сайта на държавното обвинение. Такава е била позицията на Гешев и по време на разговорите с Кьовеши през месец юни тази година.
Филипова е информирала Кьовеши, че очаква НС скоро да приеме промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които националната правна уредба се привежда в съответствие с дейността на Европейската прокуратура.
Европейската прокуратура е независим орган на Европейския съюз, на който е възложено провеждането на разследвания, наказателното преследване и предаването на съд на извършителите на престъпления, засягащи финансовите интереси на Съюза.
Тя стартира своята работа на фона на няколко критични за България документа, които очертават проблемите пред страната ни в борбата с корупцията и състоянието на върховенството на закона. В Европейския парламент бе гласувана и резолюция. Всичко това се случва и в контекста на намерението Брюксел да обвърже финансовата помощ за държавите, пострадали от COVID-19 с върховенството на закона.
Моля, подкрепете ни.