България влиза в Шенген най-късно през октомври догодина
Приемането на два важни закона през януари обаче се оказва ключово за членството ни в Шенген - за отговорност на главния прокурор и антикорупционния закон. Това означава да има работещ парламент.
Коментарът на държавния глава идва след ветото, което ни бе наложено от Виена и Амстердам по въпроса с присъединяването ни към Шенген. Решението предизвика остра реакция у нас - заговори се за двоен аршин. От европейски институции посочиха тогава, че няколко доклада за показали готовността на страната ни да влезе в безвизовото пространство.
“Влизането в Шенген означава моментално да се премахнат огромните опашки по границата ни с Гърция и Румъния, ще има и положителен ефект върху туризма”, категоричен е Радев.
По думите му членството ни ще донесе и по-голям приток на чуждестранни инвестиции.
"Това е борба за нашето достойнство. За първи път България получава такава подкрепа от всички държави членки и от всички европейски институции. Оценяват се всичките ни усилия за охрана на общата граница, за борбата с нелегалния трафик на мигранти, с вторичната миграция, ние разкриваме все повече нелегалните мрежи - транснационални и вътрешни. Трябва да помогнем Нидерландия и Австрия да решат вътрешнополитическите си проблеми", добави държавният глава.
Той поясни, че България призовава за ангажиране с ясни времеви срокове и много точни критерии.
"България е изпълнила всички технически критерии, все още има претенции от страна на Нидерландия и Австрия. На път сме да постигнем точен срок за приемането на България в Шенген, който да бъде необратим. Догодина България ще се присъедини към Шенген категорично. Румъния осъзнава, че най-добрата стратегия е двете страни да вървим заедно", допълни Радев.
Моля, подкрепете ни.