България е помагала на Украйна с генератори и енергийно оборудване между 2022 и 2026 г.
През декември 2022 г. Министерството на енергетиката предоставя 18 електрически генератора (монофазни и трифазни с различна мощност) като безвъзмездна хуманитарна помощ за Културно-просветното дружество „Св. св. Кирил и Методий“ в Болград, Украйна.
По отделно искане на българска организация в Кировоградска област „Електроенергийният системен оператор“ (ЕСО) дарява два монофазни генератора с мощност 3 kW, един трифазен генератор с мощност 6 kW и една потопяема помпа.
В края на 2023 г. ЕСО предоставя на Националната полиция на Украйна още шест генератора – четири монофазни и два трифазни.
През 2024 г. Украйна отправя нови искания за енергийно оборудване, помощ за горивно-енергийния сектор и участие във възстановяването на инфраструктура в засегнати региони. Българските енергийни дружества обаче заявяват, че не разполагат със свободно оборудване, тъй като то е необходимо за аварийни нужди и нормалната експлоатация на системата.
В края на 2025 г., след ново запитване от Киев, ЕСО заявява готовност да предостави токови и напреженови измервателни трансформатори за 110 kV, за което е уведомено Министерството на външните работи.
Министерството на енергетиката посочва, че България не експлоатира съоръжения за напрежение 330 kV и 750 kV, каквито се използват в украинската електроенергийна система. Затова българските дружества не разполагат с оборудване, съвместимо с тези параметри.
От министерството уточняват, че всички искания от Украйна са били своевременно препращани към енергийните компании, а за наличните възможности и предприетите действия украинската страна е била информирана по дипломатически път.
Моля, подкрепете ни.