Реклама / Ads
0| 5834 |27.06.2025 НОВИНИ

Българските държавни заводи се възраждат покрай новите цели на НАТО

.
Шанс за военните ни заводи
Срещата на НАТО в Хага беше твърде кратка и беше последвана от декларация от пет точки. Два от ключовите моменти бяха свързани с нарастването на разходите за отбрана. Видяхме разчет как е планирано да се случи увеличението. НАТО препотвърди чл. 5, но не бива да пропускаме, че в чл. 3 е заложено изискването към страните да имат готовност да се защитават. Това каза Спиридон Спиридонов, гл. редактор на в. "Българско войнство" и онлайн изданието "Отбрана" по Bloomberg TV.
 

Тези 5% имат два компонента. Единият е 3,5%, отделен за отбрана, а другият е 1,5%. Там предвидените разходи са насочени към иновации, защита на инфраструктурата и дори изграждане на AI инфраструктура.

 

„В България съществуват 13 приоритетни проекта, свързани с превъоръжаването на армията. В момента се водят преговори за промяна или изготвянето на изцяло нова програма за инвестиции в българската отбрана“, коментира гостът. Съществуващите разчети са направени на цени от 2023-та година и много преди срещата в Хага. При всички случаи ще се нуждаем от повече средства не само за нова техника, но и личният състав.

 

Според военния анализатор незаетите позиции са около 20%. Тези 5% трябва да бъдат използвани и за инвестиции в персонал. В Минситерство на отбраната непрекъснато се правят анализи и отправят препоръки. Това вече доведе до резултати – създаде се Център за иновации в отбраната.

 

Инструментът SAFE предвижда 150 милиарда за развитие на отбранителния капацитет на държавите от ЕС. В България има сериозни раздвижване в индустрията. „Виждаме, че държавните отбранителни компании разширяват възможностите си. Примери за това виждаме при завод „Хан Крум“ и „ВМЗ-Сопот“, обясни Спиридонов.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 11| 23470 |07.09.2025 Как България се превърна в един от най-големите износители на оръжие за Украйна? . 3| 24736 |28.05.2025 Без HIMARS, без хора: Армията ни остава с отворени въпроси до 2032 г. . 0| 2833 |02.04.2025 Кабинетът прие докладите на МO за състоянието на армията и инвестициите в сектора . 6| 15096 |19.02.2025 Министерството на отбраната иска допълнителни 823 млн. лв. за инвестиции в отбраната

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads