Реклама / Ads
6| 13129 |19.02.2025 НОВИНИ

Министерството на отбраната иска допълнителни 823 млн. лв. за инвестиции в отбраната

.
Атанас Запрянов
С оглед изпълнението на Инвестиционната програма за модернизация на Българската армия, Министерството на отбраната е заявило необходимостта от допълнително национално финансиране на обща стойност около 823 млн. лв.
 

Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев, публикуван на интернет страницата на Народното събрание, предаде БТА..







В случай, че тези средства не бъдат осигурени, това ще доведе до неизпълнение и/или забавяне на редица от планираните проекти за модернизация, включително придобиването на зенитно ракетни комплекси, 3D радари, боеприпаси за модулните патрулни кораби, летищна и пристанищна инфраструктура и др., обяснява Запрянов.

 

В проектобюджета за 2025 г. за Министерството на отбраната са предвидени средства само за проекти, по които има сключени договори и предстоят плащания, посочва още министърът.

 

Нормално да се помисли за около 2,5 % от Брутния вътрешен продукт (БВП) за отбрана, каза преди дни Запрянов.

 

„Ние не искаме шоково увеличение на бюджета за отбрана. Трябва да се съобразим с възможностите на икономиките да генерират ресурс, включително и за отбрана. Но с една стъпка на нарастване можем да достигнем 2,5 - 3% от БВП“, посочи той.

 

Решението ще бъде взето от правителството, но бюджетът за отбрана трябва да бъде увеличен, за да бъдат изпълнени новите отбранителни планове в отговор на новите заплахи за сигурността, отбеляза министърът.  

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 7| 75001 |19.02.2025 Колко ще е минималната пенсия за стаж и възраст от първи юли тази година? . 7| 2514 |19.02.2025 Бивш социален министър: През 2025 година трябва да похарчим 14 милиарда за пенсии . 0| 2296 |19.02.2025 Дигитализирането на шофьорските курсове - как приемат новите правила? . 22| 3074 |19.02.2025 Аламанов: Само за две-три седмици Тръмп успя да направи Русия велика отново

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads