БАН: Езикът свещен на нашите деди е тежко деформиран
Академиците посочват, че българският език е могъща опора на националната ни идентичност, съхранил се е през вековете като един от най-древните езици с “безспорен принос към човешката цивилизация”.
Българската академия на науките изразява силна тревога за състоянието на публичната реч. "Езикът свещен на нашите деди“ днес е тежко деформиран от масово неспазване на основните му правила и силно замърсен от ненужни чуждици, за които съществуват прекрасни български думи. Свидетели сме на системно подценяване на връзката между език, литература, история, култура и тяхната значимост за общественото развитие. Все повече тези, които се занимават с българския език и българската култура, несправедливо губят престиж в обществото, а то губи чувствителност към посегателствата върху езика, към неприемливите начини, по които се използва речта в публичното пространство.
“Нашата загриженост за правилна българска реч произлиза и от изначалната мисия на БАН за опазване на българския език и българската реч, на българското образование, духовност и култура, на обществените нрави и националната ценностна система.
Ръководени от разбирането за необходимост от издигане престижа на езика в обществото в национална кауза, ние се обръщаме към Министерството на образованието и науката, Министерството на културата, висшите училища, депутатите от всички партии, публичните личности и особено към българските медии с техните големи възможности за съхраняването на езиковата култура и за налагане на граматично и интонационно правилна словесност. Да обединим усилията си за неотложни и конкретни действия.
Да се цени, уважава и обича родния език и култура, да се отстояват тези ценности пред света трябва да се превърне в свещено наше задължение, за да се съхраним като българи”, посочват от БАН.
Моля, подкрепете ни.