19|
6396
|13.12.2012
НОВИНИ
"Бащата” на валутния борд Стив Ханке: Банките спасиха България от кризата
Получаваме повече европари за новия програмен период; имаме потенциал и възможности, от които трябва и можем да се възползваме, за да се развием.
Банковата система е спасила България от години на дълбока криза, каквато наблюдаваме в други европейски страни. Това заяви на икономическа конференция в София проф. Стив Ханке, познат у нас като „бащата“ на валутния борд, пише в. Монитор.
Според професора българските банки са добре капитализирани, а паричната маса в обращение е близо до оптималната. Тези фактори, до голяма степен продиктувани от обвързването на лева с еврото, са в основата на лекото преминаване на страната през икономическата криза.
„България се представя сравнително добре в една изключително враждебна среда“, посочи Ханке. Според експерта количеството пари в икономиката на страната е много близо до оптималното, което допринася за растеж. България е само няколко процентни пункта под необходимото ниво, докато Съединените щати, Великобритания и еврозоната, където ключовият показател е отрицателен в рамките на минус 5-8%, отстъпват значително.
„Валутният борд работи, ефективен е и е една от основните причини за стабилността на страната“, подчерта по време на конференцията строителният министър Лиляна Павлова. По думите й България може да бъде определяна като двигател за развитие на Балканите.
„Вярвам, че българите имаме право да бъдем оптимисти, имаме всички предпоставки за това. Имаме потенциал и възможности, от които трябва и можем да се възползваме, за да се развием. Хаосът на кризата ни дава възможност да напишем нови правила”, заяви министърът.
Според Павлова през настоящия програмен период администрацията не е постигнала достатъчно добър синхрон между държавата и бизнеса, за какъвто трябва да се работи активно през следващите години. Смятам, че развитието е в публично-частното партньорство, посочи регионалният министър.
По същото време министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев заяви, че страната ни в никакъв случай няма да ползва по-малко пари от общността през следващия програмен период 2014-2020 г. Дончев очаква с приемането на новата финансова рамка на ЕС. България да разполага с повече пари отколкото в годините между 2007-2013 г.
„Овладели сме до голяма степен механиката по усвояване на парите”,
добави министърът. По думите му България приключва третия етап от еволюцията в усвояването на европейски средства, в който се очертават ефектите от европейските пари върху реалната икономика, и смята, че след 2014 г. страната ни трябва да използва европарите целево, с насоченост към определени сектори.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads