Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

0| 624 |07.02.2026 НОВИНИ

Бавно, но сигурно: Свлачища заплашват да разрушат болницата, полицията и пощата в Тутракан

.
Снимката е илюстративна Източник: БГНЕС
Свлачищни процеси създават сериозна заплаха за ключови обществени сгради и жилищни райони в Тутракан, съобщи БНТ. Болницата, полицейското управление и пощата са сред най-засегнатите обекти, като по тях вече се появяват дълбоки пукнатини. Заради повишения риск част от полицейските служби са изведени от сградите, а предстои преместване и на други служители, за да се избегнат инциденти.
 

Макар проблемът да е известен от години и общината нееднократно да е настоявала за спешно укрепване на подпорните съоръжения, държавно финансиране досега не е осигурено. В града са регистрирани 11 активни свлачища, които периодично унищожават постройки. Част от болничния комплекс вече е била затрупана в миналото, а в момента опасността нараства за стадиона, който постепенно се придвижва към многопрофилната болница и социален център за хора с тежки заболявания.

 

Допълнителен фактор за разрушенията са подпочвените води, които постоянно подкопават основите на сградите. Въпреки направените ремонти, включително с европейско финансиране, щетите продължават да се задълбочават. Някои обществени сгради вече са напълно компрометирани, а фасади, покриви и носещи стени са в критично състояние.

 

Проблемът засяга и частните домове, където хората се борят с напукани стени и непрекъснати ремонти. В града има система за наблюдение на свлачищата, но това не спира разрушенията. Един от училищните корпуси вече се е срутил, а при разчистването на терена е открита древна римска крепост, което допълнително забавя укрепителните дейности.

 

Местната власт отново е поискала помощ от Комисията за бедствия и аварии за спешно укрепване на подпорните стени. Необходимите средства са около 350 хиляди лева – сума, която според общината може да предотврати далеч по-тежки последици, ако бъде отпусната навреме.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 14| 3371 |02.11.2025 След евакуацията в „Хаджи Димитър“ – нови пукнатини от строежа на метрото, този път в „Слатина“ . 7| 2683 |06.10.2025 МРРБ иска помощ от фонд „Солидарност“ на ЕС за Бургас, Царево и Елените . 3| 3107 |24.09.2025 Евакуираха цял блок в столичен квартал, пропукан от ремонт на метрото . 0| 3120 |03.08.2025 Потенциална екокатастрофа: Горя сметище край Силистра /обновена/

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads