Бедри Шефик срещу Гриша Ганчев за аферата „Захар”
Шефик живее в Турция. Има вариант да бъде разпитан там. Той е първият собственик на захарните заводи в Девня, които след това стават притежание на Гриша Ганчев. Говори се, че това станало след ловки машинации.
Запознати смятат, че привличането на Шефик в разследването, е препоръчано от най-високо място в Турция. Възможно е това да е станало на 18 май, когато премиерът Ердоган пристигна в правителствената резиденция „Евксиноград” за среща с българския си колега Бойко Борисов и министър-председателят на Катар шейх Хамад бин Джасем ал Тани.
Припомняме, че на 10 май 2012 г. стартира акция „Захар” на ГДБОП и НАП. Бяха арестувани няколко човека, между които и синът на ловешкия бизнесмен Гриша Ганчев – Данаил. По-късно специализираният апелативен съд го остави за постоянно в ареста. Постоянна мярка "задържана под стража" магистратите постановиха и за Милко Талев, Ивайло Талев, Тодор Симеонов и Милко Димитров.
Съдът пусна под домашен арест единствено Камелия Мирчева. Тя има тежко заболяване и е самотна майка на 14-годишната си дъщеря.
Според специализираната прокуратура, за малко повече от два месеца шестимата са ощетили бюджета с близо 200 000 лева от ДДС. По делото са приложени записи от специални разузнавателни средства и са разпитани над 10 свидетели.
Данаил Ганчев, Камелия Мирчева и Милко Димитров са изпълнителни директори на "Литекс комерс".
На 29 май обаче Спецпрокуратурата повдигна обвинение и на самия Гриша Ганчев Собственикът на Литекс е обвинен и за заплаха за убийство, отправена към шефа на НАП Красимир Стефанов. На Ганчев е повдигнато обвинение и по аферата "Захар".
Прокуратурата наложи на бизнесмена рекордната за България мярка за неотклонение в размер от 500 000 лева.
Бедри Шефик е добре известен у нас. Той е от Силистренско и нашумя като кръвен враг на Доган. Преди две години бе прострелян в Истанбул. По време на комунизма Шефик бил готвен от Държавна сигурност заедно с Ахмед Доган за лидери на българските турци. Твърди се, че е бил дубльорът на Сокола за нелегалните движения. Шефик е бил доцент в Техническия университет в столицата, но по време на възродителния процес попада в затвора. По-късно е екстрадиран в Турция, където бързо прави преуспяващ бизнес. След промените се връща в България и приватизира захарните заводи в Девня. Това му навлича много неприятности и става причина името да се свързва с измами. Арестуван е от МВР, а по-късно се изнася отново в Турция. Обявен е за издирване чрез Интерпол. Шефик е бил съден както в България, така и в Турция.
Още подробнности - в рубриката „Ъндърграунд”.
Моля, подкрепете ни.