Реклама / Ads
4| 2724 |17.07.2025 НОВИНИ

Берлин: Увеличението на бюджета на ЕС е неприемливо

.
Германският федерален канцлер Фридрих Мерц Източник: БГНЕС
Германия не е съгласна в бюджета на Европейския съюз за седемгодишния период от 2028 г., представен от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, съобщи "Политико".
 

"Всеобхватното увеличение на бюджета на ЕС е неприемливо в момент, когато всички държави членки полагат значителни усилия за консолидиране на националните си бюджети, което означава, че няма да можем да приемем предложението на Европейската комисия", заяви Щефан Корнелиус, говорител на правителството на канцлера Фридрих Мерц.

 

Освен това Германия няма да подкрепи и предложението за допълнително данъчно облагане на компаниите. "Трябва да запазим реформаторския подход на Комисията и фокуса на бюджета върху новите приоритети. Този курс е правилният, за да направи Европа силна за бъдещето", по думите му.

 

Мерц неведнъж е подчертавал, че от гледна точка на Берлин, разходите на ЕС трябва да станат по-ефективни, вместо да увеличават общия фонд от парични средства.





Бюджетът се нуждае от одобрението на всички страни от ЕС и Европейския парламент до 2027 г.

 

Припомняме, че Европейската комисия предложи централен бюджет на ЕС от 1,816 трилиона евро за седемгодишния период от 2028 г. Тази сума би представлявала увеличение на покупателната способност на Европейския съюз в сравнение с настоящия бюджет, който е в сила от 2021 г.

 

Освен това ЕК представи и три нови данъка, насочени към електрическите отпадъци, тютюневите изделия и компаниите с висок оборот, за да изплати дълга след Covid-19, който се оценява на 25 до 30 милиарда евро годишно.

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2369 |18.12.2025 ЕС няма да си тръгне без решение за Украйна – 137 млрд. евро на масата . 3| 8860 |10.11.2025 Война за парите на Европа: Комисията капитулира пред Европарламента . 1| 5977 |21.07.2025 Мерц не иска ЕС да отвърне на митата на Тръмп преди изтичането на крайния срок . 8| 4928 |18.07.2025 Орбан: Новият бюджет ще унищожи Европейския съюз

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads