Без ток остават в Габрово и Троян. Хората питат - докога?
В Троян, напрежението вместо в мрежата, излезе пред енергото, където хората се събраха на протест, предаде БНТ.
"Какъв е проблемът, че има 20 см. сняг в Балкана, декември месец, туй ли ни е проблемът? Елате си вижте мрежата на главния път в какво положение е, как са нападали дърветата върху нея".
Четвърто денонощие редица населени места в района на Троян остават без електроснабдяване. Протестиращите потърсиха отговори от един от директорите в местния офис на "Електрохолд".
"Обяснете кога най-накрая ще се решат тези проблеми в нашия район. До кога ще бъде туй нещо? Излезте и обяснете".
Следобед министърът на енергетиката посети общината.
Донка Михайлова, кмет на Троян: "За съжаление има хора, които вече 4 ден са без електричество и това създава огромни проблеми. Разговорът ни с министъра протече най-вече с поглед в бъдещето".
Говорихме за това, че е необходима цялостна промяна в политиката по отношение на доставчиците на електроенергия.
"Трудно може да бъде прогнозирано, кога ще бъдат докрай изчистени проблемите по отношение на мрежата ''ниско напрежение''. И ние силно се надяваме, че възможно най-скоро това ще се случи, защото хората са на прага на търпимостта си".
Владимир Малинов, служебен министър на енергетиката: "За мен е недопустимо независимо от влошените метеорологични условия и обстановка в 21 век да имаме български граждани и населени места за толкова продължителен период от време без електроподаване".
Недоволство и в Габрово, където населени места също дни наред нямат електричество. Хората организираха и петиция, с която искат отнемане на лиценза на "Енерго-Про".
"Ние в момента живеем на цветомузика, 1 час имаш, 15 минути нямаш, след 1 час обратното. Не се търпи това, уредите не са ни от 19-20 век, в една къща всичко е на електричество".
"4 ден съм на фенер, нямам избор".
Таня Христова, кмет на Габрово: "Думата безобразие е доста мека за това, което се случи и продължава да се случва на територията на област Габрово. Не е нормално денонощия хората и най-вече по селата да нямат електрозахранване. Това, което се случва много сериозно говори за лошото състояние на мрежата и съоръженията".
"В качеството ми на министър на енергетиката аз няма да призная наличието на форсмажорни обстоятелства по отношение на електроразпределителните предприятия. Тази вечер ще подпиша и отказ от техните искания за въвеждане на т.н. "ограничителен режим", каза служебният министър на енергетиката:
След среща на няколко институции, от Министерския съвет посочиха, че всяко едно от трите електроразпределителни дружества следва да изплати неустойките, предвидени в общите условия на договорите. Или при липса на ток 48 часа следва да получат неустойка от 30 лв. за първите 24 ч. след този период, а ако прекъсването е над 36 часа – по 20 лв. за всеки период от 12 часа.
В допълнение към това държавата ще дублира тази компенсация като ще даде по 30 лв. на потребителите, които са останали без захранване повече от 24 часа, а за всеки следващ период от 12 часа – по 20 лв. за всеки започнал период. Очакваният брой на домакинствата е над 20 000, които ще бъдат подпомогнати с общо над 2 млн. лв.
От Комисията за енергийно и водно регулиране съобщиха, че започват извънредна проверка на трите електроразпределителни дружества и на „Електроенергийния системен оператор“, като дружествата трябва да представят пълен анализ на действителните причини за нарушеното електроснабдяване и да набележат конкретни мерки в краткосрочен план за подобряване на състоянието на цялата мрежа при усложнени метеорологични условия. КЕВР пък сериозно да преразгледа исканото увеличение на цената на тока с 9% от 1 януари призова министър Малинов.
Владимир Малинов, служебен министър на енергетиката заяви: "Сериозно трябва да бъде разгледан в рамките на тази обстановка и на тази аварийност - това увеличение на цената за българските граждани".
Обещанието - след 24 часа електричеството да бъде възстановено навсякъде.
Моля, подкрепете ни.