Реклама / Ads
5| 1417 |26.09.2025 НОВИНИ

Билетите и картите за градския влизат в телефона – ЦГМ готви дигитален портфейл

.
Източник: БГНЕС
Билетите и абонаментните карти за градския транспорт в София ще могат да се съхраняват в дигиталните портфейли на мобилните телефони в рамките на няколко месеца. Намерението е на Центъра за градска мобилност (ЦГМ), като целта е да отпадне нуждата от физическа пластика.
 

Всички валидатори в превозните средства ще бъдат сертифицирани да работят с виртуалните карти. Дори при изтощена батерия на телефона валидирането ще бъде възможно.







По думите на общинския съветник от ПП-ДБ Симеон Ставрев, техническата част е готова, предстои единствено гласуване на промяна в Наредбата на Столичната община.

 

„Ще можете с няколко клика, ако нямате карта, да си я закупите и с това приключват вашите взаимоотношения с ЦГМ. Телефонът ще ви напомня, когато ви изтича картата, и ще можете да си я подновите веднага от виртуалния портфейл“, поясни Ставрев, цитиран от БНТ.

 

Той добави, че отскоро данните на ЦГМ са отворени за гражданите. Центърът предоставя в реално време информация за обществения транспорт чрез международния стандарт GTFS, което ще улесни и разработването на приложения от външни разработчици.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 1827 |26.09.2025 След като дете избяга от градина в София, лъсна лоша сигурност и опит за прикриване . 1| 1570 |26.09.2025 Жена загина, блъсната от влак край Нови Искър. Как да пресичаме релсите безопасно? . 1| 3601 |26.09.2025 Масово наблюдение в Газа: Microsoft блокира израелско военно поделение . 2| 1810 |26.09.2025 Sky News: ОАЕ са основният спонсор на войната в Судан

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads