Бюджет 2025: Няма да има промяма в данъчно-осигурителната тежест, заяви премиерът
До 40% разходи от брутния вътрешен продукт и дефицит до 3% са параметрите на проектобюджета за 2025, заяви министър-председателят.
"Знаете, че последните дни има сериозна полемика по отношение на приключването на финансовата 2024 година - фактурирани разходи, които не са изплатени. Тази тема беше важно да се обсъди с оглед на това каква ще е разходната база за проектобюджета", заяви след заседанието премиерът Росен Желязков.
Бюджетът ще бъде такъв, че "да даде възможност след гласуване в НС при тези параметри и показатели, правителството да има основанието да подаде искане за конвергентен доклад".
"Защото разходите на минус 3% дефицит трябва да отговарят и на приходната база. Ние няма да предлагаме екзотични мерки. Няма да увеличаваме осигуровки. Ние сме заявили ясно, че няма да променяме данъчно-осигурителната тежест и ще внесем проект на бюджет с действащия закон за данък върху добавената стойност", заяви Желязков.
Това е стъпка, за да може правителството да внесе проектобюджет за 2025 година, допълни министър-председателят. В него дефицитът не трябва да бъде по-висок от 3%.
"Това ще е предложението на МС. Обсъждахме отделните мерки, както по разходите, така и по приходите. Тяхната реалистичност и изпълнимост".
Росен Желязков изрази надежда бюджетът да бъде подкрепен и се обърна към ПП-ДБ с въпроса "дали биха подкрепили бюджет, който ще даде възможност България да подаде искане за конвергентен доклад".
По друга тема от дневния ред - скорошния избор на конституционния съдия Десислава Атанасова, бивш депутат от ГЕРБ и колегата й Борислав Белазелков за представители на България във Венецианската комисия, премиерът посочи как се е стигнало до въпросното решение на правителството: "Наш представител във Венецианската комисия до миналата година беше Филип Димитров, от една година нямаме представител там. И Министерски съвет взе решение за избор на двама конституционни съдии за представители във Венецианската комисия – на г-жа Атанасова и г-н Белазелков. Многогодишният опит на г-жа Атанасова в Народно събрание бе основен (аргумент), защото въпросите, които се обсъждат в комисията, основно касаят работата на законодателния орган."
Моля, подкрепете ни.